Stanisław Lem patronem 2021 roku

Decyzją sejmu Stanisław Lem został ogłoszony jednym z patronów roku 2021. W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin pisarza.

Podstawowe dane:

• Data i miejsce urodzenia: 12 lub 13 września 1921, Lwów
  • Data i miejsce śmierci: 27 marca 2006, Kraków
  • Nagrody i wyróżnienia: kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, Order Orła Białego
  • Popularne książki: Solaris, Niezwyciężony, Kongres futurologiczny, Bajki robotów, Cyberiada
  • Gatunek literacki: science fiction, fantasy

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury science fiction. Stanisław Lem był nie tylko znakomitym pisarzem, ale i wizjonerem, który przewidział kierunek rozwoju technologii, opisując je w swoich książkach. Światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Najbardziej znanym dziełem S. Lema jest „Solaris”. Książki pisarza były wielokrotnie ekranizowane, m.in. przez Andrieja Tarkowskiego, Andrzeja Wajdę czy Stevena Soderbergha. Takie tytuły jak m.in. „Solaris”, „Powrót z gwiazd”, „Summa technologiae” czy „Bajki robotów” na stałe weszły do kanonów literatury oraz eseistyki. S. Lem obdarzony był niepowtarzalnym poczuciem humoru i ironii, które doceniają czytelnicy na całym świecie.

https://solaris.lem.pl/ Serwis poświęcony twórczości Stanisława Lema

Biblioteka Narodowa, w porozumieniu z synem pisarza, wykorzystując środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udostępniła 8 utworów Stanisława Lema. Są to:

• Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
  • Nowa Kosmogonia
  • Tragedia pralnicza
  • Maszyna Trurla z Cyberiady
  • Bajka o królu Murdasie
  • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
  • zbiór esejów Dialogi
  • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli

E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej Polona.

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do odkrywania twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy XX w., jakim jest Stanisław Lem.

Opracowała: Alina Borowska