Wymiana międzynarodowa w ramach projektu „Values we share” – wizyta w Portugalii

W dniach 24-29 kwietnia odbyła się kolejna wymiana uczniów i nauczycieli z projektu „Values we share” z programu Erasmus+. Tym razem odwiedziliśmy Portugalię. Z naszej szkoły w wyjeździe wzięli udział uczniowie: Katarzyna Mitkiewicz, Mateusz Bratumił, Aleksander Krzemiński i Jakub Suchocki, którzy byli pod opieką nauczycielek: p. Jolanty Emiljańczyk i p. Urszuli Sierkowskiej.

Zanim przyjechaliśmy do Viseu – miasta w środkowej Portugalii, w którym byliśmy zakwaterowani i mieliśmy większość zajęć związanych z projektem – odwiedziliśmy Porto, będące drugą co do wielkości po Lizbonie metropolią tego państwa. Spacerując wzdłuż rzeki Duero, podziwialiśmy malowniczy krajobraz miasta, przepiękne ceramiczne płytki azulejos umieszczone na ścianach budynków, a także korzystaliśmy z gorących promieni portugalskiego słońca. Byliśmy również w jednej z najpiękniejszych księgarni na świecie – Livraria Lello, której niesamowite wnętrze zachwyciło i zainspirowało nawet autorkę powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling .

Integrację z innymi uczestnikami projektu, czyli dziećmi z Portugalii, Rumunii i Turcji, rozpoczęliśmy od portugalskiej zabawy Peddy paper, polegającej na aktywnym poznawaniu Viseu, jego zabytków i historii. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy wspólnie przemieszczali się po miasteczku i starali się jak najszybciej pokonać ustaloną trasę i odkryć wszystkie ważne miejsca Viseu (skrótowo i zagadkowo opisane w przewodnikach, które grupy otrzymały wcześniej). Po zakończeniu zabawy wszyscy uczestniczyli w plenerowych obchodach Dnia Wyzwolenia przypadającego w Portugalii  na 25 kwietnia.

Kolejne dwa dni (czyli wtorek i środa) spędziliśmy bardzo pracowicie i intensywnie, uczestnicząc w warsztatach przygotowanych przez portugalskich nauczycieli uczących w zaprzyjaźnionej szkole. Odbywały się one wewnątrz i na zewnątrz budynku. W czasie środowego spotkania poszczególne grupy uczestników projektu prezentowały również nagrane wcześniej w swojej szkole przedstawienia teatralne przygotowane według własnego scenariusza i poświęcone pozytywnym wartościom, m.in. uczciwości, życzliwości, szczęściu. Po wysiłku intelektualnym i fizycznym wszyscy mogli skosztować specjałów kuchni portugalskiej, w tym najpopularniejszego deseru – pasteis de nata –  a następnie zrelaksować się przy zachwycających dźwiękach nastrojowej i nostalgicznej portugalskiej muzyki fado.

Będąc w Portugalii, mieliśmy możliwość zobaczyć uniwersytet w Coimbrze, będący najstarszą i najważniejszą uczelnią wyższą w Portugalii oraz jedną z najstarszych na świecie, wpisaną w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mogliśmy również pospacerować po klimatycznych uliczkach miasteczka Aveiro, nazywanego portugalską Wenecją dzięki sieci kanałów, po których pływają kolorowe łodzie – Moliceiro. Ostatnim punktem czwartkowego programu była Costa Nova, uważana za najbardziej kolorowe miasteczko portugalskiego wybrzeża, w której słuchaliśmy szumu fal Oceanu Atlantyckiego i cieszyliśmy oczy widokiem charakterystycznych dla tego miejsca różnobarwnych pasiastych domków.

Wyjazd do Portugalii był cudownym i niezapomnianym doświadczeniem. Zadania projektowe, które wykonywaliśmy w międzynarodowych grupach, dały nam możliwość doskonalenia  językowych umiejętności, a także stanowiły okazję do wartościowego i kreatywnego spędzenia czasu oraz odkrywania piękna i różnorodności europejskiej kultury. Mnóstwo zdjęć i wspomnień, które ze sobą przywieźliśmy do Polski pozwoli nam nieustannie wracać do tego niesamowitego przeżycia.