Tydzień Bibliotek i Święto Bibliotekarzy zbliżają wielkimi krokami

Ludzie kultury o bibliotekach

– Za co ludzie kultury lubią/kochają/cenią biblioteki ?

Prezentujemy krótkie wypowiedzi i zdjęcia osób znanych, dla których książki
i biblioteki są nieodłączną częścią życia. Liczymy, że ich specjalnie przygotowane na tę okazję zdjęcia z hasłem #biblioteka zamieszczone w mediach społecznościowych wpadną Wam do gustu. J Pragniemy w ten sposób przekonać, że warto czytać, a #biblioteka to miejsce przyjazne, twórcze i warte uwagi.

#biblioteka – Zofia Posmysz

Z prawdziwą dumą prezentujemy pozdrowienia dla bibliotek od nestorki polskiej literatury, autorki słynnej “Pasażerki”, pani Zofii Posmysz, która przekazała takie słowa:

-“Ukierunkowanie moje jako przyszłej pisarki zaczęło się od bibliotek, od zachwytu Sienkiewiczem. Jako uczennica krakowskiej szkoły często korzystałam z biblioteki dla rodzin kolejarskich przy Dworcu Głównym w Krakowie i tam, czekając na pociąg i powrót do domu, dostawałam herbatę i książki. Wiele czytałam, a potem zaczęłam pisać sama.”

#biblioteka – Izabela Skorupka

Z pozdrowieniami dla wszystkich bibliotekarzy dołącza Izabela Skorupka, autorka książek dla dzieci, m.in.: “Gdzieś daleko… Bajka EKO”, “Marcelina i pamięć przodków”
i innych z tej serii, a także autorka piosenek dla dzieci oraz instruktorka teatralna. Oto, co powiedziała bibliotekach:

– “Myślę, że gdy zamykają się drzwi za ostatnim czytelnikiem, gdy Pani Bibliotekarka, lub pan Bibliotekarz przekręca klucz po raz ostatni, gdy nadchodzi noc, postacie wychodzą z kart swoich książek i dokazują. Dzielą się swoimi przygodami, kłócą się, kochają, rozwiązują zagadki… W bibliotekach mieszka magia, to nie ulega wątpliwości. Papierowe książki to nie przedmioty, to istoty przepełnione naszymi marzeniami i tęsknotami. Gdy byłam małą dziewczynką odwiedzałam szkolną bibliotekę niemal codziennie, uwielbiałam sympatyczną Panią, która ją prowadziła, korzystałam z jej sugestii dotyczących lektur. Dziś gdy chodzę na spotkania z młodymi czytelnikami widzę, że nadal są tacy, którzy szukają w bibliotekach przygód i emocji, których nie znajdą nigdzie indziej, a książki traktują jak najlepszych przyjaciół. Wierzę, że ludzie nigdy nie przestaną czytać. Słowa mają wielką moc!”

#biblioteka – Natalia Kukulska

– “Wspaniale jest wracać do niektórych książek, cudownie jest nimi się dzielić… Biblioteki są pełne szacunku do czytelników. To świątynie słowa pisanego.” Takie słowa, wraz
z przepięknym “bibliotecznym” zdjęciem wstawiła w sieci Natalia Kukulska.

#biblioteka – Teresa Monika Rudzka

Z pozdrowieniami dla wszystkich bibliotekarzy dołącza pisarka, Teresa Monika Rudzka, autorka m.in. powieści “Carska Droga”.

Źródło: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/category/ludzie-kultury-o-bibliotekach/?fbclid=IwAR3Jj6f8xTC6PlrYEVRHzwyHwGlK2RpK3lG9PQG7H01k0KBac12JzABli_s