XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Z okazji swego święta oraz trwającej tydzień ogólnopolskiej akcji, bibliotekarze zawsze organizowali imprezy promujące książki i czytelnictwo, a także zdradzali tajemnice swego zawodu. W tym roku – ze względu na epidemię – obchody Dnia Bibliotekarza
i Tygodnia Bibliotek
będą wyglądały zupełnie inaczej.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada 8 maja i rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.

Tegoroczny „XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” świętowany będzie od 8 do 15 maja, a jego hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. Właśnie dlatego podsyłamy Wam kilka pomysłów na wspólne świętowanie J

– Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka oraz kaliskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, z myślą o dzieciach i młodzieży, organizują akcję pod hasłem „Jak czytam?”. Zabawa online, koordynowana przez Annę Katarzynę Raczko z filii nr 5, skierowana jest do najmłodszych czytelników, których zachęcamy do uchwycenia w kadrze momentu lektury.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek będzie świętować w Internecie. W programie obchodów znalazły się m.in. kolorowe filmiki z rękodziełem, zabawne nagrania edukacyjne dla dzieci, prelekcja o książce jako obiekcie pożądania, relacja z Czytania Rocznicowego i atrakcyjne konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcamy do bycia na bieżąco z ofertą Biblioteki!

Program inicjatyw online:

Firlejku, co robisz?

Pięcioodcinkowa seria zabawnych lekcji bibliotecznych dla dzieci, prowadzonych przez super sympatyczną pacynkę – Firleja! Inicjatywa Filii nr 19 – Milowice.

Proszę Państwa, oto wiersz!

Wiersze polskich poetów w interpretacji uczniów kl. I b Szkoły Podstawowej nr 46 w Sosnowcu – filmik. Przygotowanie: Filia nr 15 – Mec oraz Barbara Siwek – wychowawca klasy.

Kreatywne warsztaty z biblioteką

Kolorowe filmiki instruktażowe dla miłośników rękodzieła – trzy odcinki specjalne! Inicjatywa Filii nr 15 – Mec.

Więcej szczegółów:

www.biblioteka.sosnowiec.pl

www.facebook.com/mbpsosnowiec

www.instagram.com/mbp_sosnowiec

www.twitter.com/mbp_sosnowiec

Gra Bingo literackie

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona
i rozbudowana. W załącznikach znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.

Zasady:

– Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.

– W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.

– Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.

– Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

– „Kiedyś również byli bibliotekarzami”

– „Najpiękniejsze biblioteki na świecie”

– „Wirtualny spacer po bibliotekach”