Współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży

Komórka, telefon, smartfon, tablet mają moc uzależnienia nieproporcjonalną do rozmiarów.

Fonoholizm to problem wielu młodych ludzi, ale także małych dzieci, które nie rozstają się z telefonem komórkowym. Używają telefonów wszędzie, w szkole, w kinie, w domu, a nawet podczas posiłków. Brak telefonu powoduje, że dziecko czuje się zaniepokojone i poddenerwowane. Te nowoczesne aparaty kierują ich życiem. Dzięki smartfonom kręcą filmy, robią zdjęcia, słuchają muzyki, grają, surfują w internecie i zapisują interesujące je wydarzenia. Nie zdają sobie sprawy jakie negatywne skutki niesie nadużywanie tych sprzętów.

To uzależnienie, które objawia się:

• przywiązywaniem ogromnej uwagi do posiadania komórki;
  • nierozstawaniem się z aparatem ani na chwilę;
  • komórka staje się narzędziem codziennych kontaktów z rówieśnikami;
  • brak naładowanej baterii w aparacie przejawia się złym nastrojem, niepokojem, atakiem paniki;
  • odczuwaniem przymusu ciągłego kontaktu z kimś;
  • kontrolowaniem znajomych przy pomocy urządzenia;
  • komórka daje im poczucie przynależności do grupy, zdobycie uznania, wygodę i bezpieczeństwo.

Osoby uzależnione od urządzeń:

• spędzają czas samotnie;
  • wycofują się z relacji ze światem;
  • mają gwałtowne wahania nastroju;
  • miewają zaburzenia snu i odżywiania;
  • prowokują konflikty z bliskimi;
  • mają kłopoty w nauce;
  • popadają w długi przez wysokie rachunki telefoniczne;
  • odrywają się od rzeczywistego świata;
  • zapominają o emocjach w komunikacji werbalnej.

Można nad tym zapanować:

• posługując się komórkami rzadziej;
  • zostawiając urządzenia w domu;
  • umieszczając je poza zasięgiem wzroku;
  • starając się powstrzymywać od telefonowania do znajomych bez rzeczywistej konieczności.

Internet

Uzależnienie internetowe to nałóg, który polega na ciągłym spędzaniu czasu przy komputerze i w internecie, wewnętrzna potrzeba „bycia w sieci”.

U osób uzależnionych od internetu i komputera pojawiają się:

• potrzeba, przymus korzystania z internetu;
  • utrata kontroli nad czasem spędzonym przy komputerze;
  • niepokój i rozdrażnienie przy próbach przerwania lub ograniczania korzystania z internetu;
  • zaniedbywanie nauki, dotychczasowych zainteresowań;
  • utrata kontaktów z ludźmi;
  • spędzanie coraz większej ilości czasu w internecie w celu uzyskania dobrego samopoczucia i zadowolenia;
  • zaburzenia w sferze uczuć i emocji;
  • częste uczucie agresji i niepokoju;
  • brak ruchu, zaburzenia snu;
  • brak troski o zdrowie i higienę osobistą;
  • nieregularne posiłki;
  • trudności z koncentracją;
  • nieprawidłowy oddech, skrzywienie kręgosłupa.

Uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia funkcjonuje podobnie jak narkomania. Przetworzona śmieciowa żywność ma bardzo silny wpływ na ośrodki przyjemności w mózgu. Uzależnienie od jedzenia to nie słaby charakter, lecz silne oddziaływanie dopaminy w mózgu.

Objawem uzależnienia od jedzenia jest:

• częsta ochota na konkretne pokarmy;
  • zjadanie większej ilości pożądanego pokarmu;
  • poczucie winy po spożyciu nadmiaru pokarmu nie prowadzi do zaprzestania jego jedzenia;
  • wymyślanie wymówek usprawiedliwiających jedzenie pożądanego pokarmu;
  • porażka w postanowieniu o niejedzeniu pożądanych pokarmów lub przestrzeganiu ustalonych zasad ich jedzenia;
  • brak kontroli nad spożyciem niezdrowych pokarmów.

Uzależnienie od jedzenia jest problemem, który prowadzi do chorób, takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca, nowotwory, Alzheimer.

Uzależnienie wpływa na zaniżenie samooceny, brak akceptacji swojego ciała, rujnuje życia, a nawet zabija.

Jedzenie może być groźne.

Fast food to pożywienie tanie i przygotowywane w szybki sposób. Posiada wysoką wartość kaloryczną, zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, a niedobór błonnika, witamin i minerałów. Należą do nich:

• zapiekanki,
  • pizza,
  • burgery,
  • frytki,
  • tortilla.

Te śmieciowe jedzenie działa szkodliwie na tętnice i zwiększa ryzyko zawału serca, chorób układu krążenia, udaru. Jest przyczyną utraty kondycji i prowadzi do otyłości.

Leki (lekomania)

Lekomania to uzależnienie od leków, forma toksykomanii, która wywołuje stany psychiczne lub fizyczne wynikające z interakcji leku i żywego organizmu. Charakteryzuje się zażywaniem leków w celu doznania efektu psychicznego lub fizycznego, a w późniejszym stadium – uniknięcia nieprzyjemnego doznania związanego z brakiem leku.

Typy lekozależności:

1. morfinowy,
  2. kokainowy,
  3. haszyszowy,
  4. amfetaminowy,
  5. khat,
  6. substancji halucynogennych.

Przyczynami lekomanii są:

• pojawienie się na rynku nowych, tanich i łatwo dostępnych środków psychotropowych;
  • moda na samodzielne leczenie się i brak czasu na konsultacje z lekarzem;
  • wzrost tolerancji i spadek czujności w odniesieniu do częstego zażywania leków;
  • rozwój czarnego rynku leków.

Halina Hapunik