Uwaga na e-papierosy

Obrazek z e-papierosami i liquidami

Nastolatki coraz częściej sięgają po elektroniczne papierosy. Palenie e-papierosa staje się elementem mody i tak zwanego „lansu”. Zdarza się, że uczniowie chwalą się paleniem takich papierosów nawet w szkołach. Młodzi ludzie często są nieświadomi tego, że e-papieros bardzo szkodzi zdrowiu.

Podobnie jak jego klasyczny odpowiednik zawiera nikotynę, która powoduje uzależnienie. Wewnątrz e-papierosa znajduje się pojemnik z liquidem. E-liquid to specjalny płyn stosowany tylko do elektronicznych papierosów, który podczas zaciągania się jest zmieniany w mgiełkę pod wpływem ogrzewania przez grzałkę atomizera. Zawiera oczyszczoną nikotynę i substancję tworzącą dym, przeważnie glikol propylenowy lub glicerynę roślinną. W liquidzie znajduje się też aromat, który nadaje dymowi smak. Może zawierać również substancje konserwujące takie jak alkohol etylowy, substancje, które wzmacniają smak np. maltol czy też substancje regulujące kwasowość (odczyn pH) np. kwas jabłkowy. Dym oprócz dwóch wyżej wymienionych związków chemicznych może tworzyć glikol dwupropylenowy lub glikol polietylenowy. Nikotyna jest substancją uzyskiwaną z liści tytoniu, w czystej postaci jest silnie toksyczna i już po kilku sekundach działa w naczyniach krwionośnych mózgu. Nikotyna wpływa na uwalnianie z organizmu:

• serotoniny – niezbędnej do snu;
  • dopaminy – odpowiadającej za ruch, napięcie mięśni i koordynację;
  • noradrenaliny – rozszerzającej naczynia wieńcowe a zwężającej naczynia obwodowe.

Przedawkowanie nikotyny jest przyczyną :

• zmęczenia;
  • braku energii;
  • utraty przyjemności;
  • halucynacji;
  • zniekształceń pola widzenia;
  • drgawek;
  • myślotoku;
  • wymiotów;
  • biegunek;
  • uczucia oderwania od rzeczywistości;
  • a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

Nikotyna negatywnie oddziałuje na:

• układ oddechowy – niespokojny i szybszy oddech;
  • układ pokarmowy – wzrost aktywności jelit;
  • układ krążenia – wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyśpieszona akcja serca.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia e-papierosy są bardziej rakotwórcze od zwykłych. W życiu codziennym spotykamy zaś wiele błędnych informacji o e-paleniu. Jedną z nich jest mit, że e-papierosy pomagają zerwać z nikotynowym nałogiem, inną pogłoski, że elektroniczne papierosy nie uzależniają. Doktor Rafał Babiak twierdzi, że: „E-papierosy są groźniejsze, ponieważ we wdychanym dymie są mniejsze cząsteczki niż w zwykłym papierosie. W elektronicznym papierosie jest nikotyna, która przenika głęboko do organizmu i trwale uzależnia.

Młodzież sięga po e-papierosy z następujących powodów:

• chęć poczucia się dorosłym;
  • chęć popisania się przed rówieśnikami;
  • zaspokojenie ciekawości;
  • próba pozbycia się stresu;
  • chęć zapomnienia o codziennych troskach.

Czas potrzebny do wypalenia paczki papierosów to sporo ponad godzinę. Ten czas wykorzystać można na przykład na wysiłek fizyczny, który korzystnie wpływa na ludzki organizm.

Efekty palenia to:

• większe ryzyko zachorowania na raka;
  • osłabienie kondycji;
  • bycie sterowanym przez nikotynę i chęć zapalenia;
  • wyniszczony organizm;
  • zmiany w wyglądzie zewnętrznym.

Efekty wysiłku fizycznego to:

• poprawa samopoczucia;
  • wzrost sprawności i kondycji;
  • ładniejsza sylwetka;
  • prawidłowe krążenie i zdrowszy układ oddechowy;
  • obniżenie ryzyka wielu chorób;
  • lepszy sen;
  • miło spędzony czas.

Zamiast przeznaczać czas na e-papierosa można też:

• grać w rozmaite gry zespołowe;
  • jeździć rowerem;
  • spacerować;
  • czytać książki;
  • iść do kina;
  • rozwijać własne zainteresowania.

Najważniejsze jest to jaki stosunek ma człowiek do własnego organizmu. Jeżeli go szanuje to dba o dobre warunki jego funkcjonowania i zdrowy styl życia. Czas i pieniądze przeznaczone na powolne zabijanie samego siebie, można zaś spożytkować na setki korzystniejszych sposobów.

Halina Hapunik