Ku wartościom. Święty Mikołaj patronem dobroczynności. Zajęcia aktywu bibliotecznego klas 4 z okazji Mikołajek

W dn. 6.12. 2019 r. aktyw biblioteczny klas 4 uczestniczył w zajęciach pt. „Ku wartościom.  Święty Mikołaj patronem dobroczynności”.  Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej z okazji Mikołajek. Jako pierwsze zadanie dzieci miały znaleźć odpowiedź na pytanie „Dlaczego Św. Mikołaj nazywany jest patronem dobroczynności ?”. Pracując w grupach, wykorzystując literaturę popularnonaukową, encyklopedie oraz zasoby internetu, wyszukiwały informacje dotyczące życiorysu Świętego. Swoje odkrycia prezentowały na ogólnym forum. Następnie uczniowie odbyli wirtualny spacer po bazylice w Bari. Dotarli do krypty, w której znajdują się relikwie Św. Mikołaja. Obejrzeli oryginalne pamiątki przywiezione z Bari. Porozmawialiśmy o potrzebie czynienia dobra dla innych osób i wspieraniu akcji charytatywnych odbywających się w szkole. Tego dnia, jedna z uczestniczek zajęć przyniosła książki na akcję charytatywną prowadzoną przez bibliotekę. Gabrysia opowiedziała o swojej motywacji do wsparcia tej akcji charytatywnej. Następnie uczniowie wykonywali prace plastyczne. Zapełnili worki Mikołaja rysunkami rzeczy, słowami życzeń, które chcieliby podarować rodzinie, koleżankom i kolegom, szkole oraz sami otrzymać. Prace zaprezentowaliśmy na wystawie w czytelni. Na koniec zajęć otworzyliśmy woreczek i skarpetę Mikołaja. Znajdowały się tam drobne prezenty dla uczniów: świąteczne cukierki i zakładki do książek. Zajęcia mikołajkowe były nie tylko doskonałą zabawą, ale miały wiele wartości edukacyjnych i wychowawczych.

Alina Borowska