Warsztaty – Zawód Żołnierz

21 lutego 2024r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w zajęciach „Warsztaty – zawód żołnierz”, które zostały zorganizowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku wraz Instytutem Pamięci Narodowej. Celem spotkania było przybliżenie zagadnień związanych z wykonywaniem zadań przez żołnierzy Wojska Polskiego.

Zajęcia przebiegały dwuetapowo. Najpierw ósmoklasiści obejrzeli prezentację przygotowaną przez przedstawicieli Liceum mundurowego Białystok CN-B Feniks oraz wysłuchali informacji o specyfice żołnierskiego zawodu, które przekazał podporucznik rezerwy Marek Aleksiejczuk. Kadeci zaprezentowali młodzieży niezbędne przedmioty składające się na  wyposażenie żołnierza. Była możliwość dotknięcia makiety karabinu, granatów bądź radiostacji. Uczniowie poznali również techniki przetrwania podczas trudnych misji. Pierwszy etap spotkania zakończył się ćwiczeniami z pierwszej pomocy medycznej.

Drugą część zajęć poprowadził przedstawiciel IPNu – pan Bartłomiej Gawrylczyk. Ósmoklasiści zagrali w grę edukacyjną dotyczącą kampanii wrześniowej II wojny światowej. W czasie zajęć mieli okazję powtórzyć swoją wiedzę historyczną.

Warsztaty zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczniów klas ósmych. Ogromną zaletą według nich oprócz wielu ciekawych informacji, jakie uzyskali, była możliwość poznania ścieżek zawodowych, jakie mogą obrać po zakończeniu szkoły podstawowej.