Wyjazd z projektu Erasmus+ do Bułgarii

W dniach 29 maja – 2 czerwca 2023 roku czworo naszych uczniów z klas ósmych wraz z opiekunami udało się do Bułgarii w ramach wymiany uczniów i nauczycieli z projektu „Jump On-Board Your Fully Unprejudiced Life – JOYFUL” z programu Erasmus+.

Nasi uczniowie wzięli udział w wielu warsztatach i zajęciach pracując nad realizacją projektu. Najbardziej zapadły w pamięć te, w których zespoły znajdowały rozwiązania i strategie, aby wyeliminować negatywne aspekty ich społeczności – takie jak dyskryminacja, stereotypy i uprzedzenia. Ponadto zespoły, w skład których wchodzili uczniowie ze wszystkich krajów partnerskich, czyli Polski, Bułgarii, Turcji, Rumunii i Czech zademonstrowali co osiągnęli do tej pory w zakresie motywacji, zrozumienia i kompetencji związanych z tematem naszego projektu. Poprzez gry ilustrowali ogólną ideę świata tolerancji, niedyskryminacji, równości i wyjątkowych możliwości.

Integrując się z innymi uczestnikami projektu braliśmy udział w zajęciach sportowych, tanecznych, a także uczestniczyliśmy w wycieczkach do Sofii czyli stolicy Bułgarii, a także Płowdiwu, w którym najbardziej zachwyciło nas stare miasto i rzymskie ruiny.

Jesteśmy bardzo wdzięczni uczniom i nauczycielom z naszej szkoły partnerskiej w Velingradzie za pokazanie nam swojego pięknego i urokliwego miasteczka, kultury i tradycji swojego kraju, a przede wszystkim za okazaną nam gościnność i możliwość nawiązania przyjaźni. Ten wyjazd, atmosfera i wspaniali ludzie, których tu spotkaliśmy, na zawsze zostaną w naszych wspomnieniach i sercach.