Wycieczka szlakiem bohaterów książki pt. „Kamienie na szaniec”

22 marca 2023 r. uczniowie klas 8c, 8d i 8e wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było odwiedzenie miejsc związanych z wydarzeniami opisanymi w książce Aleksandra Kamińskiego, poznanie historii, dramatu polskich rodzin, heroizmu powstańców i losów obrońców Warszawy w tamtych czasach.

Ważnymi punktami naszej wyprawy były: Mauzoleum Walki i Męczeństwa, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar, Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego, Muzeum Powstania Warszawskiego, pomnik Małego Powstańca, pomnik Powstania Warszawskiego. Na trasie zwiedzania zobaczyliśmy najbardziej charakterystyczne punkty miasta, takie jak Pałac Kultury i Nauki, Krakowskie Przedmieście i miejsca pamięci.

Oto niektóre relacje uczestników:

Wycieczka do Warszawy bardzo mi się podobała. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc.

Marysia, kl. 8d

Trudna tematyka, śmierć, miasto zamienione w ruinę. Warto poznawać naszą historię. Zmienia się sposób patrzenia na Warszawę.

Janek, kl. 8c

Zaciekawiła mnie replika samolotu w Muzeum Powstania Warszawskiego i kanały, którymi mieliśmy okazję przejść.

Błażej, kl. 8e

Największe wrażenie wywarło na mnie Muzeum Powstania Warszawskiego. Z uwagą słuchałem opowieści pani przewodnik . Pasjonaci dawnej broni nie mogą się tu nudzić.

Kacper, kl.8c

Doskonała okazja, aby poznać naszą historię – żywa lekcja.

Patryk, kl. 8e

Czas minął bardzo szybko. Najciekawsze miejsce – Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nikola, kl. 8d

Ze wzruszeniem słuchałem historii opowiadanych przez uczestników tamtych wydarzeń w Muzeum Więzienia Pawiak.

Dawid, kl. 8c

Bardzo mi się podobał trójwymiarowy lot nad zburzoną Warszawą.

Karolina, kl. 8c

Przewodnik, który oprowadzał nas po Warszawie, bardzo ciekawie opowiadał. Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce, do którego chciałbym wrócić.

Danylo, kl. 8e

Muzeum Powstania Warszawskiego to bardzo ciekawe miejsce.

Uczniowie, kl. 8d

Zwróciłam uwagę na eksponaty w muzeach, oryginalne pamiątki, odkupione (za niebagatelną kwotę) listy powstańczej poczty.

Ola, kl. 8e