21 II – Dzień Języka Ojczystego

21 lutego, w ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, w naszej szkole działy się bardzo niekonwencjonalne rzeczy. Na korytarzu pojawiła się ramka z wyrazami z trudnościami ortograficznymi, którą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie skrzętnie wykorzystywali do zdjęć – zasługa pomysłodawczyni – pani wicedyrektor Justyny Mnich i wykonawczyni – niezastąpionej Magdaleny Popławskiej – Włodkowskiej.

Panie Justyna Mnich i Urszula Sierkowska przeprowadziły szybki quiz w czasie długiej przerwy.

Natomiast prelekcja o zapożyczeniach i podsumowanie Miejskiego Konkursu Poetyckiego „Mistrz poprawnej polszczyzny” to zasługa pań: Małgorzaty Nojszewskiej i Urszuli Sierkowskiej.

Laureatami tego cieszącego się już wieloletnią tradycją konkursu zostali:

I miejsce – Jakub Lulewicz , Szkoła Podstawowa nr 4 w Białymstoku,

II miejsce ex aequo – Natalia Kościukiewicz i Olivier Wasilkowski – Zawada, Szkoła Podstawowa nr 47 w Białymstoku.

Wyróżnienie: Nikodem Jackowski, Szkoła Podstawowa nr 4 w Białymstoku.

Serdecznie wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

Ukoronowaniem wszystkich wydarzeń tego dnia był turniej „Tajemnicze słowa” prowadzony przez Katarzynę Smolej i Małgorzatę Nojszewską, przy wsparciu technicznym pana Konrada Demianiuka. Nad prawidłowością jego przebiegu czuwał nasz gość specjalny – pani wicedyrektor Justyna Mnich. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Składał się z dwóch rund: quizu interaktywnego oraz zabawy z frazeologizmami i pączkami w tle. W końcu jak lepiej zakończyć karnawał? Wszyscy uczestnicy turnieju byli bardzo zaangażowani i chętni do udziału w zabawie – do tego stopnia, że po wszystkim, zdziwili się, że to już koniec. A może by tak zamiast ocen na stałe motywować uczniów do nauki języka polskiego łakociami?:)