Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Niedawno z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja posadziliśmy drzewko dębu. Pani dyrektor Halina Hapunik przybliżyła nam wiadomości historyczne związane z tym wydarzeniem. Przypomniała również o Święcie Flagi oraz 1 Maja jako dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

„Dęby w Białymstoku tworzą symboliczny pomnik Konstytucji 3 Maja, który znajduje się w Parku Konstytucji 3 Maja. Zielony pomnik powstał w Białymstoku na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Po wojnie był zapomniany, ale kilkanaście lat temu stanął tam kamień pamiątkowy i uzupełniono krąg drzew. Przed laty przyrzeczenie harcerskie w tym miejscu składał ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który pochodził z Białegostoku.” – https://www.wnp.pl/parlamentarny

Sam dąb uznawany jest za drzewo królewskie, władcę drzew i lasów. Symbolizuje majestat i potęgę. Oznacza długowieczność i twardość. Postrzegany jest także jak symbol siły, stałości i wytrzymałości. Sadzonka ofiarowana nam przez Prezydenta Białegostoku pana Tadeusza Truskolaskiego będzie dumnie rosła pod oknami pokoju nauczycielskiego, będąc symbolem norm i zasad, o które walczyli nasi pradziadowie, aby żyło nam się lepiej.

A.Myszkowska