Jakim typem temperamentu obdarzone jest Twoje dziecko?

Gdy wychowujemy dzieci dobrze jest rozpoznać tę ich szczególną konstelację cech, które będą miały wpływ na jego zachowanie, reakcje, równowagę emocjonalną, na poziom motywacji i styl działania. Każdy rodzaj temperamentu ma swój główny sposób, zasady działania, stąd można poznać co motywuje dane dziecko najbardziej i pozwala skonstruować indywidualny, najbardziej dopasowany model motywacji i dyscyplinowania danego dziecka.

Pokrótce czym jest temperament?

Temperament – nazywamy nim wrodzone cechy osobowości czyli cechy i dyspozycje, które nadają spójność zachowania danej osoby.  Wyznaczają stały sposób reagowania jednostki (dziecka, dorosłego) na środowisko społeczne, a także sposób wchodzenia z nim w relację, czyli w dużym stopniu decyduje o naszym funkcjonowaniu w rodzinie i społeczeństwie – od niego zależy szybkość naszej reakcji w konkretnych sytuacjach, tempo wykonywania konkretnych czynności, umiejętność (bądź jej brak) łatwego wchodzenia w relacje z innymi osobami.

Temperament ujawnia się u nas już we wczesnym dzieciństwie, a nawet tuż po urodzeniu i w niemowlęctwie – widzimy przecież, że jedne dzieci są spokojniejsze, inne bez przerwy płaczą, a jeszcze kolejne często się uśmiechają. Temperament jest w dzieciństwie bardziej widoczny niż w latach późniejszych, kiedy do naturalnych cech osobowości dochodzi rozwijająca się sfera intelektualna. Stanowi materiał wyjściowy, na którym ukształtujemy naszą osobowość.

Naukowcy podkreślają, że temperament jest wszystkim tym, co zostanie w nas po odjęciu inteligencji ogólnej oraz zdolności poznawczych (np. wzrokowych, werbalnych). Temperament objawia się przede wszystkim w naszym zachowaniu na co dzień – w tym, w jak bardzo emocjonalny sposób reagujemy na bodźce, jak radzimy sobie w sytuacjach zagrożenia, konfliktowych.

Wyróżniamy cztery podstawowe typy temperamentu:

sangwinik,
choleryk,
melancholik,
flegmatyk

Aby rozpoznać typ temperamentu warto skorzystać z kwestionariusza temperamentu:

Link do kwestionariusza http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php?fbclid=IwAR3QGSzKjyOmsWXNg3fBun1H6HAVmBU9sveGZCtK-CHuttmjbyPrqUcmmIQ

Polecam również kanał na You Tube Pani Katarzyny Sawickiej mamy piątki dzieci, pedagoga i psychologa, która w przystępny i praktyczny sposób podejmuje te zagadnienia.