Korzystanie z Teams i Outlook

Szanowni Państwo, przedstawiamy Państwu krótki poradnik logowania i korzystania z aplikacji Teams i Outlook.

Obecnie równolegle funkcjonują dwa konta! Jedno indywidualne konto dziecka np. Jan Kowalski ma konto jkowalski@sp47.onmicrosoft.com i służy ono do korzystania z lekcji zdalnych w aplikacji Teams oraz do poczty Outlook. Drugie to konto klasowe wg wzoru np. kl. 3e ma konto 3e2020@sp47.onmicrosoft.com i służy do przeglądania wiadomości przysłanych przez nauczycieli WSZYSTKIM uczniom. UWAGA konta klasowe mają w nazwie rok 2020, jeśli próbujecie się Państwo zalogować do outlooka z kontem bez roku tzn. że korzystacie Państwo z ubiegłorocznych kont, które są wyłączone.

Logowanie z pomocą przeglądarki internetowej:

Należy przejść do aplikacji pod adresem https://office.com (kliknąć przycisk „Zaloguj się”) oraz podać dane logowania. Po poprawnym pierwszym zalogowaniu system wymusi zmianę hasła (hasło musi zawierać 8 znaków, małe i WIELKIE litery oraz cyfry). Dzięki temu Państwa dziecko będzie miało możliwość skorzystania z indywidualnej poczty Outlook oraz czatu grupowego Teams (m. in. do udziału uczniów w lekcjach online).

Nauczyciele dalej będą przesyłali karty pracy na adresy pocztowe klasowe. Jednak odpowiedzi do nauczycieli należy przesyłać z indywidualnego konta dziecka. Nauczyciele będą również za pomocą indywidualnych kont pocztowych przesyłali informacje zwrotne o osiągnięciach ucznia.

Aplikacja Teams w pełni działa w przeglądarce Chrome [również na telefonie z Android], Edge lub w aplikacji stacjonarnej [POLECANA], w Firefoxie NIE DZIAŁA wideo.Po przejściu do aplikacji Teams (pod adresem https://teams.office.com lub https://office.com i wybraniu z paska aplikacji Teams) automatycznie przechodzimy do okna „Zespoły”, „Twoje zespoły”, gdzie widzimy klasę ucznia (najczęściej klasaxx [20-21]). Wystarczy kliknąć w nazwę i mamy dostęp do czatu i wideorozmów. Jeśli nauczyciel utworzy wideokonferencję, aby do niej dołączyć wystarczy kliknąć „Dołącz teraz”. W przypadku zapytania przez przeglądarkę o pozwolenie na dostęp należy wybrać „Zezwalaj” UWAGA! Do udziału w wideorozmowie nie trzeba posiadać kamery, ani mikrofonu (choć są zdecydowanie zalecane) – w takim przypadku należy wybrać „Dołącz bez audio i wideo”. Aby zakończyć udział wystarczy na ekranie wideorozmowy kliknąć czerwony przycisk ze słuchawką.

W prawym górnym rogu strony internetowej znajduje się informacja o koncie (w kółku). Jeśli widzicie Państwo inicjały dziecka to znaczy, że jesteście zalogowani na indywidualnym koncie dziecka. Jeśli jednak w kółku znajduje się cyfra, oznacza to, że zalogowani jesteście jako klasa.

W związku z faktem, że równolegle będą używane konta klasowe oraz indywidualne konta ucznia proszę pamiętać, aby wylogowywać się z aplikacji Office.

Logowanie przy pomocy aplikacji:

W aplikacji stacjonarnej na komputerze wystarczy raz zalogować się jako dziecko i aplikacja do momentu wylogowania się zapamięta użytkownika. Również po ponownym uruchomieniu komputera użytkownik zostanie automatycznie zalogowany. Dodatkowo aplikacja domyślnie uruchamia się wraz z system, można to jednak zmienić klikając w kółko z inicjałami, następnie wybierając Ustawienia i odznaczając pole wyboru przy „Uruchamiaj aplikację automatycznie„.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji przenoszeni jesteśmy automatycznie do zakładki Zespoły, w którym widzimy zespół (zespoły) do którego przypisane jest dziecko (najczęściej klasaxx [20-21]). Dołączanie do lekcji jest analogiczne jak w przeglądarce.

W aplikacji na komputerze nie ma możliwości pracy z kilkoma kontami jednocześnie, więc aby wylogować się należy kliknąć w kółko z inicjałami, następnie wybieramy Wyloguj się.

Aplikacja na telefonie z systemem Android:

Aplikacja na telefon (tablet) wymaga systemu Android w wersji 5.0 i wyższej, w innym przypadku nie da się jej znaleźć w sklepie Play. Po pobraniu i uruchomieniu logujemy się na konto dziecka. W telefonie układ jest inny, bo zakładki dostępne są na dole ekranu, a po pierwszym uruchomieniu przenosi nas do zakładki Czat. Aby móc dołączyć do lekcji wybieramy na dole „Zespoły” i nazwę swojego zespołu (najczęściej klasaxx [20-21]).

Aplikacja Outlook przeznaczona jest do innego typu kont niż edukacyjne i w większości przypadków będzie Państwu odrzucać login jako nieprawidłowy.

Proszę również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa korzystania z aplikacji internetowych. Proszę nie otwierać wiadomości od nieznanych nadawców oraz nie uruchamiać podejrzanych załączników.