Jajko w roli głównej w literaturze i nie tylko…

• „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”
Autor: Eliza Piotrowska
Ilustracje: Asia Gwis
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
od 6 do 14 lat

Według starożytnych Rzymian wszystko zaczyna się ab ovo, czyli „od jajka”:
z wielkiego jaja powstała Ziemia, a ze skorupy Niebo. Życie na Ziemi też powstaje z jajek, tyle że mniejszych. Jaja rozpoczynały wszystkie rzymskie uczty, dziś królują na wielkanocnych stołach… Warto więc przyjrzeć się im bliżej: porównać jaja ptaków, gadów (także tych prehistorycznych), płazów, ryb, owadów i nawet ssaków. Sprawdzić zastosowanie jaj w kuchni, nauce, architekturze i wzornictwie, obejrzeć inspirowane nimi dzieła sztuki.
A także poznać ludzi, którzy wolą trzymać się od nich z daleka…
Ta książka to prawdziwy literacki kogel-mogel, w którym w doskonałych proporcjach zmieszane są zjawiskowe ilustracje oraz tekst pełen fascynujących ciekawostek.

• „Jajko” https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=OkOARMX2tu0&feature=emb_title

Autor: Britta Teckentrup
Wydawnictwo: „Agora”
Czy wiecie, że jajko nie pęknie, jeśli ściśniesz je w dłoni? I że wytrzyma ciężar nawet grubej książki? Czy wiecie, że kiedyś jajka były gratką dla kolekcjonerów, a dziś są przedmiotem badań zoologów? Dlaczego wróble znoszą jajka w szaro-brązowe ciapki, a kosy w brązowe kropki? Kto jest mistrzem kamuflażu, a kto znosił największe na świecie jaja?
Czym się różnią gniazda budowane na nadmorskich klifach od tych na drzewach? Jak wyglądają jaja motyla, a jak jaja żaby? Ta książka odsłoni przed Wami fascynujące sekrety jajka, jednego z najlepiej zaprojektowanych tworów natury. Urzekające ilustracje Britty Teckentrup wraz z krótkimi i intrygującymi tekstami doceniło jury międzynarodowego konkursu Bologna Ragazzi Award, przyznając książce wyróżnienie w kategorii non-fiction.


• „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”
Autor: Renata Piątkowska
Renata Piątkowska pisała już o przysłowiach i przesądach, a teraz napisała książkę
o zwyczajach. Wszystkie dzieci malują pisanki ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis? A lanie wosku w Andrzejki? Dobrze wiedzieć dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus.


• „Jajko”
Autorzy: Katarzyna Pilitowska, Zofia Pilitowska
Znakomite przepisy z jajkiem w roli głównej. Jajko jakie jest, każdy widzi. Jak smakuje – no właśnie, to wcale nie musi być oczywiste! Sposobów na jego podanie jest całe mnóstwo. Można próbować nietuzinkowo: na miękko z karmelem, w jajecznicy
z kardamonem, z macą na słodko. Można też tradycyjnie: przygotować własny majonez, sos zabajone czy mousse au chocolat. Można, z duchem czasu, ukisić. Serio można? Tak! Jajko to podstawa w kuchni. Bez niego nie ma gęstych sosów i puszystych biszkoptów. Idealne na śniadanie, obiad, podwieczorek – można je jeść cały czas nie zważając na porę dnia, czy roku.
„Jajko” to książka stworzona w hołdzie najstarszemu składnikowi świata. Napisana przez Kasię i Zosię Pilitowskie, mamę i córkę, właścicielki baru śniadaniowego, które doskonale wiedzą, jak wykluwają się najpyszniejsze przepisy. Inspirujące przepisy przeplatają się
z opowieściami Kasi i Zosi Pilitowskich i ich krakowskich przyjaciół – kucharzy i artystów, którzy dzielą się wspomnieniami z dzieciństwa i sekretnymi recepturami na najlepsze jajka na świecie. Jak się bowiem okazuje, każdy ma swój ulubiony smak. A jaki jest Twój?
Polecamy!


Nauczyciele bibliotekarze