Smogobus patroluje Białystok.

Dnia 26 lutego pracownicy Straży Miejskiej w Białymstoku prezentowali uczniom naszej szkoły działanie smogobusa.

Smogobus jest nazywany przez urzędników “mobilnym laboratorium”. Wyposażony jest w nowoczesny sprzęt do pomiaru poziomu zanieczyszczeń. Na pokładzie znajdziemy czujniki, analizatory oraz kamerę. Ta ostatnia, dzięki wysokiemu, teleskopowemu statywowi, może sięgnąć wysokości nawet 6,5 metra. Dzięki temu strażnicy mogą bez problemu monitorować wygląd dymu wydobywającego się z konkretnego komina lub dokładne obserwowanie całej okolicy

Naszpikowany technologią samochód jest wysyłany wszędzie tam, gdzie mieszkańcy poskarżą się na zanieczyszczenie. Łącznie przejechał już 4,7 tysiąca kilometrów.

– Przypominamy, że za spalanie śmieci w domowym piecu można otrzymać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę do 5 tys. zł. Ze względu na zagrożenie smogowe apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie prawa i ostrzegamy przed spalaniem odpadów – mówił w wywiadzie dla mediów zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.