Aktyw biblioteczny na zajęciach edukacyjnych poświęconych „ Życiu i twórczości Stanisława Moniuszki”

W dn. 22.11.2019 r. dwunastu uczniów z  klas 4 należących do aktywu bibliotecznego uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych poświęconych „ Życiu i twórczości Stanisława Moniuszki” w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Poprowadził je Karol Jóźwik student dyrygentury  i kompozycji Akademii Muzycznej w Katowicach. Zajęcia składały się z 2 części. W pierwszej muzyk przedstawił życie i twórczość Stanisława Moniuszki. Wykład ilustrował licznymi zdjęciami, fragmentami muzycznymi dzieł kompozytora: operami, pieśniami, kantatami. Uczniowie wysłuchali i obejrzeli m.in. „Prząśniczkę”,  „Dziada i babę”, fragmenty  „Halki” i  „Strasznego dworu”. W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty. Uczniowie obejrzeli: książki poświęcone kompozytorowi, zapis partytury, batutę dyrygenta. Następnie odbyły się warsztaty dyrygowania zakończone wspólnym dyrygowaniem mazura Moniuszki. Ochotnicy zmierzyli się także z przedstawieniem I i II aktu „Halki”. Wcielili się w role Halki, Zofii, Jontka i Janusza. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie zdobyli wiele nowych wiadomości i umiejętności, lepiej zintegrowali się między sobą oraz poznali koleżanki i kolegów z okolicznych szkół białostockich. Zajęcia odbyły się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, obchodów Roku Moniuszkowskiego oraz wpisały się w wieloletnią współpracę biblioteki szkolnej z Filią nr 9 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Alina Borowska