Gry i zabawy sportowe z elementami koszykówki

Innowację pedagogiczną o nazwie „Gry i zabawy sportowe z elementami koszykówki” opracowali i wdrażają: pani Katarzyna Wensław i pan Mirosław Wierzbicki. Potrzeba wprowadzenia innowacji jest wyjściem na przeciw oczekiwaniom dzieci i rodziców z możliwości skorzystania klas III z sali gimnastycznej oraz konsekwencją istniejących w naszej szkole począwszy od kl. IV klas sportowych o profilu koszykówki. Zaplanowane w ramach innowacji zajęcia stanowić będą etap przygotowawczo – selekcyjny polegający na wszechstronnym stymulowaniu zdolności uczniów.

Zajęcia obejmą bardzo dużą ilość dzieci wykazujących zainteresowanie w kierunku sportu. Odbywać będą się na pełnowymiarowej sali gimnastycznej raz w tygodniu w soboty pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycieli. Po wprowadzeniu innowacji nauczyciele wychowania fizycznego będą mieli możliwość lepszego poznania przyszłych czwartoklasistów. Zajęcia w ramach innowacji pomogą dzieciom w łagodniejszym przejściu z nauczania zintegrowanego do dalszego etapu kształcenia, poprzez integrację z rówieśnikami, aktywną współpracę z zespołem oraz nauczycielem przedmiotowym. Wzmocnią wiarę we własne możliwości oraz wykształcą umiejętność rozwiązywania konfliktów.

Uczniowie będą mieli możliwość skorzystania z sali gimnastycznej, poznania i oswojenia się z blokiem sportowym, co sprawi że w klasie czwartej nie będą przestraszeni i zagubieni. Udział w zajęciach umożliwi również im rozwój fizyczny i podniesie umiejętności. Zajęcia będą dotyczyły przede wszystkim zainteresowań i aspiracji sportowych, rozwoju cech osobowościowych, umiejętności skupiania uwagi itp. W trakcie mini gier oraz zabaw, zostaną ocenione uzdolnienia ruchowe uczniów oraz ważne w koszykówce umiejętności dostosowania się do zmiennych sytuacji. Zajęcia wpłyną na rozpowszechnienie kultury fizycznej, zadbają o prawidłową postawę ciała, umożliwią udział w zawodach sportowych. Rozpowszechnią zasady sportowego kibicowania wśród dzieci.