Wyjazd w ramach projektu Erasmus+ do Rumunii

W dniach 24-28 października 2022 r. odbył się wyjazd do Rumunii w ramach unijnego projektu Erasmus+ „Values we share”. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Angelina Korch, Laura Smolej, Tomasz Mróz i Marcin Włostowski oraz opiekunowie Pani Dyrektor – Jolanta Emiljańczyk i Katarzyna Bosk.

Nauczycieli i uczniów z Polski, Turcji, Włoch i Portugalii gościła szkoła w Videle w Rumunii. Hasłem przewodnim tego wyjazdu było: LOVE YOU ALL.

Gospodarze przywitali swoich gości chlebem i solą. Byli bardzo otwarci i gościnni oraz stworzyli miłą i przyjazną atmosferę.

W poniedziałek społeczność szkolna oprowadziła nas po swojej placówce, opowiedziała, z pomocą prezentacji multimedialnych, o Videle i o Rumunii oraz wyświetliła filmik z dotychczasowych wydarzeń projektowych. Następnie każda osoba wykonała plakat o sobie z wykorzystaniem, np. wycinków z różnych gazet i czasopism. Dalsza część tego zadania polegała na zaprezentowaniu siebie. Wieczorem gospodarze zabrali nas do restauracji, gdzie odbył się wieczór międzykulturowy. Obejrzeliśmy piękne występy różnych grup. Były tańce, gra na instrumencie oraz śpiew. Następnie przyszła pora na prezentację smakołyków oraz tańców narodowych poszczególnych krajów, biorących udział w projekcie. Próbowaliśmy nauczyć się podstawowych kroków każdego tańca.

Wtorek spędziliśmy w Bukareszcie, stolicy Rumunii. Głównym punktem naszej wycieczki był Pałac Parlamentu, który zajmuje pierwsze miejsce w księdze rekordów Guinessa, jeżeli chodzi o wielkość budynków administracji państwowej na świecie. Tradycyjny posiłek rumuński mieliśmy okazję skosztować w najstarszej restauracji w Bukareszcie Hanu’ lui Manuc. Spacerując po Starym Mieście udało nam się zwiedzić Cărturești Carusel (jedną z najpiękniejszych księgarni w Rumunii), Prawosławny Kościół św. Antoniego nazywany potocznie „Starym Sądem”. To najstarszy kościół w tym mieście i historyczne miejsce koronacji rumuńskich władców. Następnie spacerowaliśmy pasażem Macca-Vilacrosse (mieszczącym kawiarenki i restauracje). Po drodze minęliśmy piękne, zabytkowe budynki, w których znajdują się Muzeum Narodowe Historii Rumunii, Bank Narodowy oraz Sąd Najwyższy. Dzień zakończył się przejazdem do uroczej miejscowości położonej w Transylwanii – Moeciu.

Kolejne dwa dni spędziliśmy w uroczych górskich miejscowościach: Bran, Brasov i Sinaia. Zwiedziliśmy Zamek w Branie (Zamek Drakuli), Zamek Peles w Sinai oraz historyczne miasto Transylwanii – Brasov. Środowy wieczór upłynął nam na wspólnych grach, rozmowach i dyskotece.

Piątek to podsumowanie i jednocześnie zakończenie naszej przygody w Rumunii w ramach projektu Erasmus+. Każdy kraj zaprezentował swoją gazetkę, która przedstawiała przeprowadzone aktywności projektowe. Uczniowie pracując w grupach, opisywali czym są dla nich wartości europejskie: tolerancja, prawa równości, prawa człowieka oraz uczestniczyli w quizie dotyczącym Unii Europejskiej. Następnie każdy kraj posadził drzewko w ogrodzie szkolnym i oznaczył je swoją flagą. Na koniec nastąpiło wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom oraz uroczyste pożegnanie i zakończenie tortem.