Lista lektur – klasa 1
semestr I
Hans Christian Andersen „Księżniczka na ziarnku grochu”
Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” (wstęp i rozdział dziesiąty)
Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka” (tekst w podręczniku)
Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” (tytułowe opowiadanie)
„Trzy małe świnki” (tekst w podręczniku)
semestr II
Adam Bahdaj „Pilot i ja”
Jan Brzechwa „Kwoka” (tekst w podręczniku)
Wanda Chotomska „Dzieci Pana Astronoma” (tekst w podręczniku)
Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka” (wybrane zagadki)
Grzegorz Kasdepke, Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu (tekst
w podręczniku)
Lucyna Krzemieniecka „O marcu i pannie Juliannie” (tekst w podręczniku)
Wojciech Widłak „Legenda o Lechu Czechu i Rusie” (tekst w podręczniku)
Stefania Posadowa „Stopka królowej Jadwigi” (tekst w podręczniku)
Julian Tuwim „Wszyscy dla wszystkich” (tekst w podręczniku)
Lista lektur – klasa 2
semestr I
Jan Brzechwa „Grzyby” (tekst w podręczniku)
Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
Joanna Papuzińska „Asiunia”
Julian Tuwim „O panu Tralalińskim” (tekst w podręczniku)
Wojciech Widłak „Legenda o Smoku Wawelskim” (tekst w podręczniku)
semestr II
Hans Christian Andersen „Calineczka”
Jan Brzechwa „Ptasie plotki” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Przyjście wiosny” (tekst w podręczniku)
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
Wanda Chotomska „Dzieci stawiają pomnik” (fragment z „Dzieci pana Astronoma, tekst w podręczniku)
Julian Tuwim „Pstryk” (tekst w podręczniku)
Danuta Wawiłow „Król” (tekst w podręczniku)
Hanna Zdzitowiecka „Bursztynowa korona” (tekst w podręczniku)
„Wars i Sawa”, oprac. Marta Berowska, Magdalena Grądzka (tekst w podręczniku)
Lista lektur – klasa 3
semestr I
Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)
Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Magdalena Połoncarz „Jak bochen chleba w kamień się zamienił” (tekst w podręczniku)
Elżbieta Safarzyńska „Toruńskie pierniki” (tekst w podręczniku)
Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
Danuta Wawiłow „Drzewo” (tekst w podręczniku)
„O poznańskich koziołkach” (tekst w podręczniku)
semestr II
Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
Marta Berowska „O śpiących rycerzach w Tatrach” (tekst w podręczniku)
Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” (fragment tekstu w podręczniku)
Julita Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” (fragment tekstu w podręczniku)
Maria Krüger „Karolcia”
Łukasz Wierzbicki „Afryka Kazika”