Wycieczka szkolna „Szlakiem Piastowskim”

Dnia 9 czerwca 2022 r. uczniowie klas 7c, 7d i 7e wyruszyli na dwudniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Pierwszym miastem, które zwiedziliśmy był Toruń. Następnie udaliśmy się do Kruszwicy. Weszliśmy tam na słynną Krzywą Wieżę, ze szczytu której mogliśmy podziwiać jezioro Gopło i panoramę miasta. To właśnie w tej legendarnej wieży myszy zjadły okrutnego księcia Popiela. Oglądaliśmy również fragmenty murów obronnych i zajrzeliśmy do zamkowych piwnic.

Drugiego dnia udaliśmy się kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina, gdzie przywitali nas przewodnicy, dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do epoki kamienia. Zobaczyliśmy pełnowymiarowe konstrukcje długich domów, rekonstrukcje obozowiska łowców, osiedle obronne czy zrekonstruowaną średniowieczną wioskę. Uzupełnieniem były tematyczne ekspozycje i wystawy.

Ostatni punkt wycieczki to pierwsza stolicy Polski – Gniezno. Zwiedziliśmy wnętrze jednego z najcenniejszych i najwspanialszych zabytków naszego kraju – katedrę gnieźnieńską, która była miejscem koronacji pięciu królów Polski. Na szczególną uwagę zasługują Drzwignieźnieńskie z wyobrażeniem scen życia i śmierci św. Wojciecha. Koniec dnia uwieńczyliśmy pamiątkowym zdjęciem pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Wyjazd dostarczył nam wiele radości i niezapomnianych przeżyć.

Opiekunowie: Aneta Oksienciuk, Katarzyna Sawicka, Jolanta Łaszkiewicz