Wizyta partnerów z programu ERASMUS+ w naszej szkole 04-08.04.2022r. (JOYFUL)

W dniach 04-08.04.2022r. w Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku gościły delegacje uczniów i nauczycieli z Bułgarii, Turcji, Słowacji i Rumunii w ramach europejskiego programu Erasmus+ pt. Jump on board on your fully unprejudiced life” (Joyful). Mottem spotkania było hasło: „Put yourself in our hands!”.

Spotkaliśmy się w okrojonym gronie, bez uczniów i nauczycieli greckich, którzy uczestniczyli w zajęciach online.

Tydzień rozpoczęliśmy od uroczystego powitania gości, a następnie zajęć integracyjnych i warsztatów aktywizujących. Tworzyliśmy bransoletki przyjaźni w kolorach państw partnerskich i drzewo szczęścia. Nie zabrakło zajęć sportowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Odbył się mecz rugby, gdzie swoje możliwości mogli sprawdzić wszyscy uczestnicy programu.

Tworzyliśmy koszulki, na których zapisywaliśmy hasła związane z tolerancją, pokojem na świecie i przesłaniem dla ludzkości. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „We are the world”. W zespołach stworzyliśmy 4 różne światy – las, życie wielkiego miasta, życie morskie i świat kosmiczny. Wykonaliśmy do tego scenki i postacie z drewnianych łyżek, a następnie odgrywaliśmy dramy.

W ciągu tygodniowego pobytu goście zwiedzili szkołę, podglądali pracę nauczycieli i uczniów. Zwiedzili Muzeum Ikon w Supraślu, wymieniali się tradycjami przy ognisku, integrowali przy chuście animacyjnej. Odwiedzili stolicę Polski – Warszawę, a następnie Muzeum Pamięci Sybiru, Tykocin i Centrum Zamenhofa.

Za zakończenie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie certyfikatów.

Cały tydzień obfitował w wiele aktywności, dzięki którym nasi goście mogli poznać zasady funkcjonowania szkoły, tolerancyjność oraz wielokulturowość naszego regionu. Dzieliliśmy się dobrymi praktykami i innowacyjnymi metodami. Praktycznie wykorzystywaliśmy naukę języków obcych. Rozwijaliśmy tolerancję wobec innych narodowości i kultur poprzez komunikację, współpracę, krytyczne myślenie i kreatywność.

Goście byli zachwyceni polską kuchnią, urokami krajobrazu i architektury zwiedzanych miast, a przede wszystkim byli oczarowani polską życzliwością, otwartością i gościnnością.