Wyjazd w ramach projektu ERASMUS+ do Mugli (Turcja)

W dniach 21-26.03 uczestnicy unijnego projektu Erasmus+ pt. „Passion for learning” odwiedzili urokliwe miasteczko Mugla położone w południowo-zachodniej Turcji.

W delegacji uczestniczyli uczniowie: Aleksandra Maj, Filip Lisowski, Adrianna Roszkowska i Wiktoria Rutkowska wraz z nauczycielami: Beatą Krzemińską, Izabelą Skup i Anitą Dudą.

Kraje współpracujące przy projekcie to Polska, Rumunia, Turcja i Włochy. Spotkaliśmy się „na żywo” w okrojonym gronie, bez uczniów i nauczycieli włoskich, którzy uczestniczyli w zajęciach online.

Otwartość gospodarzy oraz ich gościnność spowodowała, że wszyscy poczuliśmy rodzinną atmosferę. Gospodarze przygotowali dla nas wiele ciekawych przedsięwzięć i aktywności- m.in. lepienie w glinie, malowanie drewnianych łyżek, marbling art (Ebru – tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru), zajęcia sportowe kształtujące współpracę oraz dramę jako sposób wyrażania emocji. Poznaliśmy też funkcjonowanie tureckiej szkoły podstawowej. Dyrektor z dumą oprowadził nas po szkolnych budynkach, pokazując pracownie chemiczną i informatyczną, ogródek szkolny na ścianie (projekt nauczyciela biologii), uczniowskie segregowanie odpadów.

Obcowanie z rówieśnikami z innych krajów wymagało od dzieci przełamania licznych barier – językowych i kulturowych oraz dużej aktywności psychofizycznej. Oprócz udziału w zajęciach projektowych zwiedziliśmy tętniące życiem miasto portowe i kurort położony nad Morzem Egejskim – Marmaris. Poznaliśmy też „od podszewki” Muglę, miejscowość, w której mieszkaliśmy.

Widoki i krajobrazy oraz ciekawi, życzliwi ludzie, których spotkaliśmy w Turcji, na pewno pozostaną w naszych wspomnieniach, w pamięci i sercu. Nowe znajomości i doświadczenia sprawiły, że staliśmy się jeszcze bardziej otwarci, doceniamy różnorodność, łatwiej przełamujemy swoje bariery i jesteśmy spragnieni poznawania świata i zawierania nowych przyjaźni.

Wyjazd był ciekawym, owocnym oraz niezapomnianym przeżyciem 🙂

Zespół Erasmus+