Druga wymiana międzynarodowa w roku szkolnym 2021-22

W dniach 13 – 18 lutego 2022roku. odbyło się spotkanie uczestników unijnego projektu Erasmus+ pt.: „Jump on board your fully unprejudiced life”, w stolicy Grecji. W delegacji uczestniczyli Katarzyna Sawicka, Łukasz Komosa oraz uczniowie: Aleksandra Magnuszewska, Patrycja Bielska, Mikołaj Ancipiuk I Igor Parejko.

Wraz z innymi nauczycielami z państw partnerskich: z Turcji, Bułgarii, Słowacji i Rumunii uczestniczyliśmy przez pięć dni w spotkaniach i aktywnościach organizowanych przez gospodarzy – szkołę grecką. . Poznaliśmy funkcjonowanie szkoły. Nasi uczniowie przełamywali bariery językowe i kulturowe, a hasło naszego projektu brzmiało: „BEYOND THE BOUNDARIES” (poza barierami).

Tematem przewodnim projektu jest edukacja włączająca uczniów z różnych środowisk społecznych. Szczególnie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, migrantów, uczniów z rodzin o niskim statusie ekonomicznym i mniejszości etnicznych. Do realizacji projektu, wykorzystane są przede wszystkim umiejętności XXI wieku, a także teatr i dramę, muzykę, języki obce i różnorodne technologie. Wszystko to, aby uczniowie ci czuli się akceptowani i stanowili integralną część życia szkoły i swoich grup społecznych.

Uczestnicząc w projekcie, mieliśmy okazję zwiedzić Ateny w których mieszkaliśmy. Nasz hotel mieścił się 100 metrów od Akropolu. Codziennie po zajęciach spacerowaliśmy po historycznej kolebce demokracji. Poznaliśmy wiele zabytków starożytności. Byliśmy w muzeum narodowym Aten oraz podziwialiśmy świątynię Posejdona w Sunionie.

Wyjazd do Grecji był ciekawym i kształcącym przeżyciem. Poznaliśmy wielu otwartych przyjaznych i ciekawych ludzi. Nasi uczniowie nawiązali nowe przyjaźnie, miejmy nadzieję, że zostaną na całe życie.