Wystawa „Hetman i Jego Miasto”

W naszej szkole w dniach 1 marca – 31 marca 2022 r. można oglądać wystawę banerową „Hetman i Jego Miasto”, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Białymstoku w związku z 250 rocznicą śmierci Jana Klemensa Branickiego, których huczne obchody przeprowadzone zostały w 2021 roku.

Ekspozycja przedstawia najważniejsze fakty dotyczące życia hetmana Branickiego oraz XVII i XVIII-wiecznego Białegostoku na podstawie umieszczonych skanów dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Zaprezentowane zostały również unikalne skany miedziorytów, ukazujące oryginalny wygląd białostockiej siedziby rodu Branickich – pałacu Branickich, zwanego „Wersalem Północy”.

Przy wystawie odbyła się lekcja archiwalna, która została przeprowadzona przez panią Urszulę Siłkowską – pracownika archiwum. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 6 c i 7 c.

M. Nikonowicz-Łubko