„Uczymy się żyć bez przemocy”

W lutym 2022 r. w naszej świetlicy oglądaliśmy zdalne spotkanie uczniów klas piątych z Przedstawicielką Straży Miejskiej pod hasłem: „Uczymy się żyć bez przemocy”. Zaprosiła nas na nie Pani pedagog.

Gość w ciekawy sposób przedstawił problem rówieśniczej przemocy psychicznej i fizycznej. Wyjaśnił znaczenie pojęć: „przemoc”, „cyberprzemoc”, „hejt”. Opowiedział również historię dziewczyny, która w swojej klasie była obiektem dokuczania, ośmieszania i poniżania, a uczniowie odwracali się od niej oraz izolowali.

Przysłuchiwaliśmy się, jak uczniowie starszych klas mówili o uczuciach, emocjach, związanych z różnymi formami przemocy. Rozmawialiśmy też na ten temat we własnym gronie. Dowiedzieliśmy się, gdzie możemy szukać pomocy, kiedy inni nas wyzywają, nękają, robią zdjęcia wbrew naszej zgody, nakręcają filmiki, itp.

Wszyscy uczniowie otrzymali do wykonania pracę domową: „Powiedz koledze/koleżance, z którym/którą rzadko rozmawiasz, masz słaby kontakt – komplement. Użyj słów: dziękuję, przepraszam”. Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w tak cennym spotkaniu.