„Mamo, nikt mnie nie lubi”! Oto 5 kroków, dzięki którym pomożesz dziecku, gdy czuje się odrzucone

Jedną z najtrudniejszych i najboleśniejszych sytuacji w życiu rodzica jest ta, gdy jego dziecko wraca z przedszkola lub szkoły do domu i mówi: „Nikt mnie nie lubi”. Jak wówczas zareagować? Jak poradzić sobie z emocjami dziecka? Odnalezienie sie się w grupie rówieśniczej i znalezienie sobie przyjaciół to wyzwanie, przed którym staje każde dziecko. Niektórzy łatwo nawiązują kontakt z innymi i są lubiani, innym przychodzi to z większym trudem. Poza tym sympatie – gdy ma się kilka lat – nie są zbyt stałe, dlatego często dochodzi do dziecięcych „dramatów” i uczucia odrzucenia, gdy np. najlepsza przyjaciółka twojego dziecka znalazła sobie właśnie inną ulubioną koleżankę.
Jak radzić sobie z odrzuceniem?
Jak więc się zachować, gdy twoje dziecko oznajmia, że „nikt go nie lubi”?Amerykańska psycholożka Eileen Kennedy-Moore wyjaśnia, że pierwszą reakcją bywa zazwyczaj próba uspokojenia dziecka i przekonanie go, że inne dzieci jak najbardziej je lubią albo co gorsze – obwinianie go, że może był zbyt samolubny lub apodyktyczny, czym zniechęca do siebie dzieci.

Obie reakcje nie są właściwe, bo wprowadzają jeszcze większy zamęt w emocjach dziecka. Mogą też prowadzić do uczucia bezradności u ciebie, gdy tak naprawdę nie wiesz, co masz zrobić, jeśli twoje dziecko czuje się odrzucone. Tymczasem – jak przekonuje Eileen Kennedy-Moore – rozwiązanie jest proste, a te pięć kroków pozwoli ci zrozumieć, co się stało i jak temu zaradzić.

1. Okaż swoją empatię. Najpierw spokojnie wysłuchaj dziecka i okaż mu swoje wsparcie. Przyjmij do wiadomości jego stan emocjonalny, możesz np. powiedzieć: „Wygląda na to, że miałeś ciężki dzień”. Jeśli opowie ci o całej sytuacji, dodaj mu otuchy, wyrażając zrozumienie i współczucie. Przytul je, powiedz, że wiesz, jak bardzo czuje się zraniony.

2. Nie przesadzaj i nie wyolbrzymiaj. Eileen Kennedy-Moore przekonuje, że smutek i cierpienie własnych dzieci zawsze mocno nas dotyka, ale trzeba pamiętać, że ich emocje są bardzo zmienne. Chłopiec, którego nie lubi twój syn, w następnym tygodniu może stać się jego najlepszym przyjacielem, a sytuacja, na podstawie której twoje dziecko wysnuło wniosek, że nikt go nie lubi, może okazać się zwykłym nieporozumieniem. Dziecku zazwyczaj brakuje szerszej perspektywy, a drobny incydent traktuje jak koniec świata. Dlatego nie ulegaj jego emocjom i nie dzwoń od razu do rodziców innych dzieci, by wyjaśnić powód konfliktu. Zachowaj też spokój i odpowiedni dystans, by podobnej reakcji na tego typu sytuacje nauczyć swoje dziecko. Jeśli nie miało miejsce zastraszanie lub próba przemocy, daj dzieciom szansę na samodzielne rozwiązanie ich sporów.

3. Dowiedz się więcej. Jeśli ta sytuacja cię niepokoi, spróbuj zdobyć więcej informacji, bo przecież znasz relację tylko swojego dziecka. Zwykle kontakty wśród dzieci przebiegają na zasadzie akcja-reakcja: być może podczas wspólnej zabawy twoje dziecko zrobiło coś, co nie spodobało się jego kolegom i powiedzieli mu coś niemiłego. Możesz poprosić o pomoc nauczycielkę – niech poobserwuje przez kilka dni, jak zachowuje się dziecko w grupie rówieśniczej, możesz też zobaczyć jak wchodzi w interakcję z kolegami, np. na placu zabaw.

4. Więcej rozmawiajcie. Powiedz dziecku, jak może sobie radzić, gdy dojdzie do konkretnej sytuacji, np. gdy najlepsza przyjaciółka twojej córki zaczyna się bawić z inną dziewczynką. Wytłumacz, co może w takiej sytuacji zrobić, zamiast obrażać się, np. jak może włączyć się we wspólną zabawę. Eileen Kennedy-Moore mówi wprost, że trzeba wytłumaczyć dziecku, że nie wszyscy muszą je lubić, a próba zaprzyjaźnienia się z kimś, kto nie jest tym zainteresowany, to prosta droga do frustracji. „Czasem dzieci postanawiają zaprzyjaźnić się z najpopularniejszym dzieckiem w klasie i zapominają o rówieśnikach, którzy mają z nimi więcej wspólnego. Czasem stare przyjaźnie zanikają, a twoje dziecko musi szukać nowego kumpla” – wyjaśnia psycholożka.

5. Stwórz klimat do przyjaźni. Jeśli twoje dziecko twierdzi, że nikt go nie lubi, spróbuj np. zapisać go na jakieś zajęcia pozalekcyjne związane z jego hobby, gdzie będzie miało możliwość poznania dzieci, które interesują się tym samym. Stwarzaj jak najwięcej okazji do zabawy i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, a na pewno z czasem znajdzie swojego przyjaciela.

Źródło: https://mamadu.pl/145853,jak-pomoc-dziecku-ktore-mowi-ze-nikt-go-nie-lubi-i-czuje-sie-odrzucone