Pierwsza wymiana międzynarodowa w roku szkolnym 2021-22, Rumunia, Sibiu. Joyful

Joyful Rumunia

W dniach 06 – 10 września 2021roku. odbyło się długo wyczekiwane, pierwsze spotkanie uczestników unijnego projektu Erasmus+ ph.: „Jump on board your fully unprejudiced life”, w Rumunii, w mieście Sibiu. W delegacji uczestniczyły Jolanta Emiljańczyk, Aleksandra Nierodzik, Izabela Skup oraz Katarzyna Madura – Gryko.

Wraz z innymi nauczycielami z państw partnerskich: z Turcji, Bułgarii, Słowacji, Grecji i Rumunii uczestniczyliśmy przez pięć dni w spotkaniach i aktywnościach organizowanych przez gospodarzy – szkołę rumuńską. Poznaliśmy funkcjonowanie szkoły specjalnej, która przygotowuje swoich uczniów do samodzielnego, dorosłego życia. Myślą przewodnią pierwszej wymiany międzynarodowej było: „Be great do not discriminate!” (Bądź wielki, nie dyskryminuj!)

W czasie zajęć zaplanowanych w harmonogramie dyskutowaliśmy na temat kooperatywnego uczenia się, efektywnego wykorzystywania kompetencji kluczowych w formalnej i poza formalnej edukacji. Rozmawialiśmy na temat tworzenia projektów eTwinning. Poszerzaliśmy swoją wiedzę na temat lekcji CLIL, metody uczenia się „peer to peer” oraz kodowania. Zostały również zaprezentowane szkoły państw partnerskich

Uczestnicząc w projekcie, mieliśmy również okazję zwiedzić Sibiu – średniowieczną miejscowość, w której mieszkaliśmy. Turnu Rosu – klimatyczne górskie miasteczko, w którym znajduje się szkoła, malownicze miasto Brasov, Cluj Napoca oraz Alba Iulia położone w górach Karpatach w Transylwanii oraz sławny Zamek Draculi w mieście Bran.

Wyjazd do Rumunii był ciekawym i kształcącym przeżyciem. Poznaliśmy wielu ciepłych i życzliwych ludzi, którzy bardzo cenią sobie tradycję i swoją tożsamość kulturową.