Procedury obowiązujące w bibliotece na czas trwania pandemii

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ SP47 NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:

1. Z biblioteki korzystać mogą jedynie uczniowie oraz pracownicy szkoły.

2. Bibliotekarz może przebywać w bibliotece szkolnej w maseczce/przyłbicy ochronnej i rękawiczkach.

3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie na podłodze), jeśli takie są wyznaczone.

4. Pomieszczenie należy systematycznie wietrzyć.

5. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, blaty, oparcia krzeseł.

6. W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (2 osoby), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. Przy biurku do kontaktu z bibliotekarzem może przebywać 1 osoba.

7. Nie ma możliwości swobodnego dostępu do regałów bibliotecznych dla czytelników. Książki podaje i odbiera wyłącznie pracownik biblioteki.

8. Czytelnik korzysta z księgozbioru w wyznaczonym terminie i zgodnie z procedurami bezpieczeństwa.

9. W czytelni mogą przebywać maksymalnie 2 osoby. Praca przy komputerach jest możliwa w sytuacjach szczególnych. Użytkownik obowiązkowo zakłada maseczkę. Konieczna jest dezynfekcja klawiatury, myszki i blatu po każdym użytkowniku.

10. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

1. Kwarantannie podlegają wszystkie zwracane materiały biblioteczne – książki, podręczniki, czasopisma, zbiory audiowizualne i inne materiały przechowywane w bibliotece. Czas kwarantanny wynosi 2 dni.

2. Po przyjęciu książek od użytkownika należy zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

3. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na wydzielone półki/stoliki w sali do tego przeznaczonej. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Po tym okresie włączyć do użytkowania.

4. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.

5. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum.

6. Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości.

7. Wszelkie pytania dotyczące wypożyczenia zbiorów bibliotecznych należy kierować do nauczycieli biblioteki telefonicznie.