23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W dn. 23.04 obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest on organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. To święto autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. W bieżącym roku UNESCO zwróciło uwagę na: „W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności. Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.”

Szczególnego znaczenia nabiera sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library) https://www.wdl.org/en/, pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów. Natomiast dla czytelników z naszego regionu polecamy posiadającą wiele cennych pozycji Podlaską Bibliotekę Cyfrową http://pbc.biaman.pl/dlibra.

W tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. Związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Wiliama Szekspira, Miguela de Cervantesa, Vladimira Nabokova, Mauricea Druona, Josepa Pla, Manuela Mejia Vallejo .

Historycznie pomysł organizacji tego święta narodził się w Katalonii (Hiszpania) i sięga 1930 roku. 23 kwietnia jest tam uroczyście obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego.Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w tym dniu kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi(stolica Gruzji). W poprzednich latach tytuł ten nosiły: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018). Szardża (2019), Kuala Lumpur (2020).

Biblioteka szkolna zaprasza całą społeczność szkolną do spędzenia dnia 23.04 z książką w ręku. Świętujmy razem ! 🙂

Źródła:

https://www.unesco.pl

https://www.wrotapodlasia.pl

Opracowała: Alina Borowska