Międzynarodowy Dzień Książki

2 kwietnia 2021 r. – w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena – obchodzony był na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci pod hasłem „Muzyka słów”. Zachęcamy, aby zajrzeć do kolekcji polskich wydań słynnego baśniopisarza i powrócić do czasów dzieciństwa rodziców i dziadków…

Bogata kolekcja wczesnych, przed- i powojennych polskich wydań utworów Hansa Christiana Andersena pokazuje, jak popularny był wśród polskich dzieci autor „Dziewczynki z zapałkami”. Na szczególną uwagę zasługują mniej znane utwory i ich tłumaczenia, a wśród nich powieść 'Tylko grajek” czy opowiadanie „Szkaradny kaczorek”, czyli „Brzydkie kaczątko” w mniej popularnym przekładzie – podaje Biblioteka Narodowa.

Gospodarzem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Książki była Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). Przesłanie dla dzieci skierowała pisarka Margarita Engle, a plakat wykonał Roger Mello.

Margarita Engle „MUZYKA SŁÓW” /tłumaczenie: Katarzyna Ryrych/

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

szum wodospadów,

rzeki, co płyną przed siebie,

motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

opowieści – te nowe, historie leciwe,

fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

pokój, przyjaźń, nadzieja

– zwycięstwo radości.

Jak powstaje książka? Krótki filmik edukacyjny:

Piosenka z książką w tle;)

W tym roku w dniu urodzin Hansa Chrystiana Andersena i Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, Fundacja ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” zaprasza Was, Drodzy Uczniowie, do udziału w Jubileuszowym Plebiscycie ZŁOTA DWUDZIESTKA organizowanym z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”!

Spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy j Fundacji wybrane zostanie 20 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, wydanych od 2001 roku.

Głosować można do 3 maja na stronie internetowej: www.calapolskaczytadzieciom.pl/plebiscyt

Po oddaniu głosu można też wziąć udział w Konkursie na najciekawszą recenzję wybranego tytułu spośród 60 nominowanych do Plebiscytu. Na zwycięzców czekają superksiążki!

Informację o Konkursie znajdziecie na:

Cała Polska czyta dzieciom i głosuje na ZŁOTĄ DWUDZIESTKĘ!

Źródło: bibliotekawszkole.pl; lustrobiblioteki.pl; calapolskaczytadzieciom.pl; ibby.pl

Opracowała: Małgorzata Jabłońska