Silne psychicznie dzieci

Silne psychicznie dzieci mają rodziców, którzy nie robią tych 13 rzeczy

Wychowanie silnego psychicznie dziecka nie oznacza, że ​​nie będzie płakać, gdy będzie smutne lub że nigdy nas nie zawiedzie. Mentalna siła nie sprawi, że twoje dziecko będzie odporne na trudności. Nie spowoduje też, że stłumi swoje emocje. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jak? Silny to znaczy jaki?
Mentalna siła pomaga dzieciom odbijać się od niepowodzeń. Pomaga iść naprzód, nawet gdy są nękani wątpliwościami. To klucz do pomocy dzieciom w osiągnięciu ich największego potencjału w życiu. Amy Morin w swojej najnowszej książce „13 rzeczy, których rodzice mentalnie silni nie robią”, prezentuje zachowania, których należy unikać, aby wychować dziecko silnie psychicznie. Jeśli chcesz, by takie było i potrafiło sprostać najtrudniejszym wyzwaniom życia, tego unikaj:

1. Mentalność ofiary
Upadek na meczu, niepowodzenie na teście końcowym nie powodują, że dziecko jest ofiarą. Odrzucenie, niepowodzenie i niesprawiedliwość są częścią życia. Amy Morin, autorka książki sugeruje, aby nauczyć dziecko przekształcania porażki w pozytywne działania. Bez względu na to jak trudne i niesprawiedliwe są okoliczności, potrzebna jest silna motywacja do zmian.

2. Rodzicielstwo z winy
Poddawanie się wyłącznie uczuciom dziecka, że ​​poczucie winy jest nie do zniesienia. Dzieci, które się tego uczą, są w dorosłości mało asertywne, nie potrafi powiedzieć „nie” komuś, kto mówi „jeśli mnie kochasz, zrobiłbyś to dla mnie”. Pokaż swoim dzieciom, że nawet jeśli czasami czujesz się winna nie pozwolisz, aby nieprzyjemne emocje stanęły na drodze do podejmowania mądrych decyzji.

3. Dziecko jako centrum wszechświata
Jeśli całe życie rodziny kręci się wokół dzieci, dorastają one w przekonaniu, że każdy powinien zaspokoić ich potrzeby. Wyrastają na egoistów, niezdolnych do empatii ludzi. Naucz, więc swoje dzieci, aby skupiły się na tym, co mają do zaoferowania światu, a nie na tym, co mogą z niego czerpać.

4. Strach dyktuje wybory
Trzymanie dziecka w „bańce”, która tylko pozornie ochrania przed złym światem, uczy, że przez cały czas należy unikać strachu. Pokaż dzieciom, że najlepszym sposobem na pokonanie strachu jest stawienie czoła wyzwaniu. W ten sposób wychowasz odważnych ludzi, którzy są gotowi wyjść poza swoją strefę komfortu.

5. Dawanie władzy dzieciom
Pozwalanie dzieciom na podyktowanie, co rodzina zje na kolację lub gdzie rodzina wyjeżdża na wakacje, daje dzieciom więcej władzy, niż są w stanie przetworzyć w tym wieku. Traktowanie dzieci jak równych sobie lub szefa, faktycznie pozbawia ich siły psychicznej. Pokaż dzieciom, że warto się zatrzymać i posłuchać również tego, czego nie chcą słyszeć, i robić również rzeczy, których nie chcą robić. Pozwól dzieciom dokonywać prostych wyborów, zachowując przejrzystą rodzinną hierarchię.

6. Oczekiwanie doskonałości
Oczekiwanie, aby twoje dziecko osiągało dobre wyniki, jest zdrowe, ale spodziewanie się tego, aby było idealne już nie. Może to przynieść odwrotne skutki. Naucz swoje dzieci, że może się nie udać. Normalne i w porządku jest to, żeby nie być wspaniałym we wszystkim, co robią. Dzieci, które dążą do tego, by stać się najlepszą wersją siebie, a nie najlepszą we wszystkim, nie uzależnią swojej własnej wartości od tego, jak będą mierzyć się z innymi.

7. Pozwalanie dzieciom na unikanie odpowiedzialności
Pozwalanie dzieciom na unikanie pracy pozaszkolnej może być kuszące. Po pierwsze, prawdopodobnie chcesz, aby twoje dzieci miały beztroskie dzieciństwo. Ale dzieci, które spełniają odpowiednie dla wieku obowiązki, nie są przeciążone. Zamiast tego zyskują siłę psychiczną, której potrzebują, aby stać się odpowiedzialnymi obywatelami.

8. Ochranianie dzieci przed bólem
Zranienie, smutek i niepokój są częścią życia. Pozwalanie dzieciom doświadczać tych bolesnych uczuć daje im możliwość praktykowania tolerowania dyskomfortu. Zapewnij swoim dzieciom wskazówki i wsparcie, których potrzebują, aby poradzić sobie z bólem, aby mogli nabrać pewności siebie w swojej zdolności radzenia sobie z nieuniknionymi trudnościami życia.

9. Poczucie odpowiedzialności za emocje swoich dzieci
Dopingowanie dzieci, kiedy są smutne i uspokajanie ich, gdy są zdenerwowane, oznacza, że ​​bierzesz odpowiedzialność za regulowanie swoich emocji. Dzieci muszą zdobywać kompetencje emocjonalne, aby mogły nauczyć się radzić sobie z własnymi uczuciami. Naucz swoje dziecko zdrowych sposobów radzenia sobie ze swoimi emocjami, aby nie polegały na innych.

10. Zapobieganie popełnianiu błędów przez dzieci
Poprawianie zadań domowych z matematyki dla dzieci, podwójne sprawdzenie, czy spakowali lunch i nieustanne przypominanie im o wykonywaniu obowiązków, nie przyniosą im żadnych korzyści. Naturalne konsekwencje mogą być jednymi z największych nauczycieli życia. Pozwól swoim dzieciom czasem popsuć się i pokazać im, jak uczyć się na swoich błędach, aby mogli rosnąć mądrzejsi i stać się silniejsi.

11. Mylenie dyscypliny z karą
Kara każe dzieciom cierpieć z powodu ich złego postępowania. Dyscyplina polega jednak na uczeniu ich, jak robić lepiej w przyszłości. Wychowywanie dziecka, które obawia się, że „wpadnie w kłopoty”, nie jest tym samym, co wychowanie dziecka, które chce dokonywać dobrych wyborów. Użyj konsekwencji, które pomogą twoim dzieciom rozwinąć samodyscyplinę, potrzebują jej, aby dokonywać lepszych wyborów.

12. Pójście na skróty, aby uniknąć dyskomfortu
Wykonywanie za nich obowiązków domowych sprawi, że twoje życie stanie się teraz łatwiejsze. Jednak to pójście na skróty, które wpaja niezdrowe nawyki u dzieci na dłuższą metę. Model ról opóźnia gratyfikację i pokazuje dzieciom, że możesz oprzeć się kuszącym skrótom. Nauczysz ich, że są wystarczająco silni, aby wytrwać, nawet jeśli chcą się poddać.

13. Tracenie z oczu ich wartości
Wielu rodziców nie zaszczepia wartości, które są im bliskie. Zamiast tego są tak pochłonięci codziennym chaosem życia, że ​​zapominają spojrzeć na szerszy obraz. Upewnij się, że twoje priorytety dokładnie odzwierciedlają rzeczy, które najbardziej cenisz w życiu, a dasz swoim dzieciom siłę do przeżycia znaczącego życia.

Źródło: https://mamadu.pl/136409,psychicznie-silne-dzieci-maja-rodzicow-ktorzy-nie-zrobia-tych-13-rzeczy#