Jak powstało Centrum Aktywności Wielopkoleniowej

Centrum Aktywności Wielopokoleniowej przy Szkole Podstawowej nr 47 im Jana Klemensa Branickiego w Białystoku powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego Białystok 2016.  Inicjatywę poparło aż 4991 mieszkańców naszego miasta, dzięki czemu projekt znalazł się na 5 miejscu spośród 18 najlepszych. Celem pomysłodawców było wybudowanie CAW i zorganizowanie w nim bezpłatnych zajęć dla mieszkańców w każdym wieku, zarówno dla dzieci, dorosłych jak i dla seniorów. Dodatkowo zaplanowano budowę miasteczka ruchu drogowego,  skocznię do skoku w dal wraz z bieżnią oraz ustawienie stolików szachowych na świeżym powietrzu. Cele zostały zrealizowane, zaproponowane zajęcia cieszą się dużą popularnością. Otwarcie CAW miało miejsce 23 października 2019r, ale pierwsze zajęcia zaczęły się odbywać już w styczniu 2018 roku, w budynku szkoły i były to: Bajkoterapia, Fitness dla dorosłych, Język rosyjski od podstaw dla dorosłych i dzieci, Legoterapia dla dorosłych i dzieci, Modelarstwo, Muzykoterapia dla dzieci i dorosłych, Socjoterapia dla dzieci, Nauka obsługi komputera, Nauka składania papieru – origami, Nauka szycia i haftu dla pań, Pomoc logopedyczna dla dzieci, Pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i rodziców, Pomoc w odrabianiu lekcji dzieciom czeczeńskim, Pomoc w odrabianiu lekcji uczniom klas 1 – 3, 4-8, Tenis stołowy i piłka nożna ojciec-syn, Zabawy logiczno – matematyczne dla klas2, zajęcia kulinarne dla dzieci i dorosłych, Walki rycerskie dla dorosłych. Zorganizowano cykl wycieczek rodzinnych: kino, teatr, basen,  kulig, przejażdżki bryczkami, spotkanie w Wiosce Świętego Mikołaja, warsztaty kulinarne. Ogromny sukces odniosły zajęcia z Aqua aerobiku. Po zakończeniu bezpłatnego cyklu spotkań panie zorganizowały się i nadal uczęszczają na zajęcia opłacając je z własnych środków.  Przeprowadzono warsztaty: z dietetykiem pod hasłem: „Lunch box wcale nie musi być nudny” z coachem na temat: „Planowanie budżetu rodzinnego”, z terapeutą pt: „Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem”. Na chwilę obecną w budynku CAW w godzinach porannych odbywają się zajęcia szkolne. Od godz 15:30 organizowane są zajęcia dla mieszkańców miasta: Gry bez prądu, Wysportowany tata i syn- tenis stołowy, Wysportowany tata i syn – piłka nożna, Rodzinne warsztaty plastyczne, Warsztaty kreatywne dla dorosłych (rękodzieło), Warsztaty tworzenia biżuterii artystycznej, Warsztaty plastyczne dla dzieci, Fitness, Robotyka, Gry bitewne. Planowanie jest wprowadzanie nowych, interesujących form spotkań dla mieszkańców miasta. W CAW znajduje się Bookcrossing- punkt obywatelskiej wymiany książek z którego korzystają uczestnicy zajęć. Wszystkie informacje dotyczące proponowanych przez nas spotkań można znaleźć na stronie internetowej www.caw.sp47.bialystok.pl.
Zajęcia realizowane w Centrum Aktywności Wielopokoleniowej spełniają zamierzone cele takie jak integracja wielopokoleniowa, wzmacnianie relacji rodzinnych, aktywizację różnych grup wiekowych – dzieci, rodziców, dziadków. Gdy rodzice zgłoszą potrzebę zagospodarowania czasu w sposób aktywny, gdy brakuje im pieniędzy lub pomysłów – CAW służy pomocą i wsparciem.