Spotkanie autorskie z twórczością lubianej pisarki Ewy Nowak

https://ewanowak.com/ to oficjalna strona autorki.

Koniecznie zajrzyjcie i poczytajcie!

Ewa Nowak — polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Urodzona w 1966 roku w Warszawie, wychowała się na warszawskim Powiślu. Pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej) im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Mieszka na warszawskiej Białołęce. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”, „Victor Junior”, „Trzynastka”, „Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – „Wszystko, tylko nie mięta. Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad trzydzieści tytułów.

Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości. Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych.

Akcja książek Ewy Nowak rozgrywa się w czasach jej współczesnych, jednak w obszarze zainteresowań pisarki znajdują się raczej problemy uniwersalne, właściwe ludziom w każdych czasach. Tematy, którymi zajmuje się autorka, to trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, naturalne trudności w odróżnieniu dobra i zła, konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności, uwikłanie w niejednoznaczne sytuacje rodzinne, słabość psychiczna lub kalectwo ciała. Wszystkie te tematy autorka pokazuje na konkretnych, przejrzystych przykładach, pochylając się nad każdym z nich z pietyzmem i zaangażowaniem. Jednocześnie czytelnik czuje, że pisarka daje swoim bohaterom całkowitą wolność postępowania.

Jednym z ważniejszych tematów, z jakimi zmierzyła się Ewa Nowak, jest temat miłości dzieci, niepodjęty do tej pory w literaturze polskiej. Za książkę „Pajączek na rowerze” otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Inny ważny, podjęty przez autorkę temat to zagadnienie przemocy psychicznej w związku młodzieżowym. W 2009 roku powieść „Bardzo biała wrona” otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa. Powieść ta rzuca nowe światło na zagadnienie obrony przed przemocą i stawia pytanie, czy konieczność przeciwstawienia się agresorowi, propagowana przez współczesną myśl psychologiczną, na pewno jest wyborem dobrym.

Ciekawostką jest bogactwo gatunków zwierząt, jakie spotykamy w literaturze autorstwa Ewy Nowak. Karty jej powieści zamieszkują koty, psy, węże, warany, papugi, drób ozdobny, ryby, myszy, szczury, modliszki, pająki, szynszyle, konie; pojawia się nawet świnia wietnamska zwisłobrzucha, a każde zwierzę ma swoją małą osobną historię.

Na oficjalnej stronie można znaleźć informacje o książkach, spotkaniach autorskich, galerię zdjęć, kontakt, a dla uważnych czytelników pojawiają się co jakiś czas niespodzianki, między innymi niepublikowane opowiadania i fragmenty książek.

Ewa Nowak od roku 2002 udziela porad i odpowiada na listy czytelników na łamach pism: “Cogito”, “Victor Junior”, “Sens”. Prowadzi stałą rubrykę „Poradnik rodzica” w miesięczniku “Sens”, a w rubryce „Pogotowie pedagogiczne” odpowiada na listy rodziców. 

W naszej bibliotece znajdziecie kilka świetnych książek tej pisarki:

  • z serii “Czytam sobie”

„Mecz o wszystko”

  • z serii Dla młodszych dzieci:

„Środek kapusty”

  • z serii Dla młodszych nastolatków:

„Koleżaneczki”

„Pajączek na rowerze”

„Yellow Bahama w prążki”

  • Inne książki dla nastolatków:

„Bransoletka”

„Błahostka i kamyk”

  • Seria “miętowa”:

„Bardzo biała wrona”

„Grzywa”

https://www.legimi.pl/autor/ewa-nowak,ad1037/  Tu możecie posłuchać audiobooków E. Nowak:)

Życzymy dużo wrażeń i ciekawej lektury!

Nauczyciele bibliotekarze