100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Życie św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w miejscowości Wadowice, oddalonej około 50 km od Krakowa. Wadowice, to bardzo ciche miasteczko, niczym nadzwyczajnym nie wyróżniające się. W latach 20-tych naszego wieku znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi, którzy trudnili się handlem i rzemiosłem. Ludność polska pracowała w małych zakładach. Nie brakowało również wadowickiej inteligencji. Istniały różne szkoły, stąd duża liczba nauczycieli. Byli także adwokaci, lekarze i księża. Wszyscy oni byli na ogół ludźmi bogobojnymi, wyróżniającymi się żywą wiarą.

Rodzicami przyszłego Papieża byli Karol i Emilia z domu Kaczorowska. Ojciec był podoficerem. Cechowała go sumienność podczas wykonywanej pracy. Pani Emilia była kobietą prostą, o niewielkim wykształceniu i bardzo chorowitą. Karol Wojtyła przyszedł na świat jako trzecie dziecko. Starszy brat miał na imię Edmund. Przyszły Papież miał także siostrę, która zmarła zaraz po urodzeniu. Karol Wojtyła wychowywał się w rodzinie głęboko katolickiej, pełnej ciepła i miłości.

Dzieciństwo Karola nie było łatwe. Gdy miał 9 lat umarła jego ukochana mama. Można sobie tylko wyobrazić, czym była strata matki dla małego, wrażliwego chłopca. Nie doszedł jeszcze do siebie po tym przeżyciu, a już 3 lata później umarł starszy brat Edmund, który będąc lekarzem zaraził się od jednego z pacjentów. Z pewnością małemu Karolowi brakowało wspólnie spędzanych chwil ze starszym bratem, a zwłaszcza wspólnej gry w piłkę, różnych zabaw i rozmów. Brak matki i brata wynagradzał ojciec.

W roku 1941 powalony ciężką chorobą umiera ojciec przyszłego Papieża. Karol Wojtyła mając 20 lat pozostaje sam. Jednak towarzyszące mu przy tym cierpienie sprawiło, że jeszcze mocniej przylgnął do Chrystusa. Wybuch II wojny światowej zastał Karola w Krakowie, gdzie po skończonym gimnazjum wstąpił na Uniwersytet Jagielloński. Brak funduszy na utrzymanie sprawił, iż Karol Wojtyła przyjął pracę jako robotnik w kamieniołomach. Pracował bardzo ciężko przez 8 godzin dziennie w bardzo trudnych warunkach. Bardzo lubił czytać, zwłaszcza literaturę piękną. Dlatego też wybrał literaturę polską jako kierunek swoich studiów. Myślał także o aktorstwie próbując swoich sił w różnych przedstawieniach. Sam nawet pisał sztuki teatralne i wiersze. Decyzję zostania kapłanem podjął jesienią 1942 r. Uczęszczał na tajne wykłady odbywające się w różnych miejscach Krakowa. Tak było aż do zakończenia wojny. Dnia l listopada 1946 r., tj. nieco ponad 50 lat temu, otrzymał święcenia kapłańskie.

Po święceniach jako młody ksiądz Karol Wojtyła wyjeżdża na półtoraroczne studia do Rzymu. Po powrocie zostaje skierowany do jednej z wiejskich parafii, niedaleko Krakowa. Poznaje tam smak duszpasterskiej pracy odprawiając Msze św., udzielając chrztów, ślubów, odwiedzając chorych, itp. Po 7 miesiącach pracy w Niegowicach, zostaje przeniesiony do uniwersyteckiej parafii św. Floriana w Krakowie. Tam, wśród studentów, ujawnia się jego nadzwyczajna umiejętność pracy z młodzieżą. W wolnych chwilach organizuje wycieczki, zwłaszcza w góry, które tak bardzo kocha, albo spływy kajakowe. Ubrany na sportowo przewodzi grupce młodzieży, która czule nazywa go „wujkiem”.

Po 9 latach pracy ze studentami, w roku 1958, ks. Wojtyła został wezwany przez Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego do Warszawy. Wiadomość jaką tam otrzymał była zaskakująca. Ojciec św. mianował go biskupem pomocniczym Krakowa. Miał wtedy 38 lat. Jako biskup nadal znajdował czas dla młodych ludzi, choć już nie w takim zakresie jak to miało miejsce wcześniej. Kiedy po śmierci Ks. Arcybiskupa Baziaka został powołany przez papieża Pawła VI na Metropolitę Krakowskiego, powiedział w swym przemówieniu ingresowym 8 marca 1964 r.: „Chcę być zjednoczony z Chrystusem w kapłaństwie i pasterstwie przez Matkę Jego. Swoje rządy arcybiskupie w Krakowie objął w wielkim zaufaniu do ludzi. W roku 1967 został mianowany Kardynałem, w 1969 zastępcą Przewodniczącego Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski, a więc zastępcą na tym stanowisku Prymasa Polski, ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Mając 47 lat został kardynałem.

Zgodnie z tradycją Kościoła kardynałowie dokonują wyboru nowego papieża w czasie tzw. konklawe. Na takie też konklawe w październiku 1978 r. udał się kardynał Wojtyła. Zostało ono zwołane po śmierci papieża Jana Pawła I. Dnia 16 października 1978 r., po wspólnych modlitwach, kardynałowie przystąpili do kolejnego głosowania, którego wyniku nikt nie przewidywał. Większość kardynałów oddała głos na 58 letniego kardynała z Polski, z kraju w którym rządzili marksiści i ateiści. Było to tym bardziej zaskakujące, iż po 456 latach wybrano papieża nie – Włocha. Na słowa kardynała przewodniczącego: „Czy przyjmujesz wybór?” Karol Wojtyła odpowiedział – „Tak”. Każdy nowo wybrany papież ma prawo przybrania nowego imienia. W hołdzie dla ostatnich trzech papieży kard. Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Zasiada na stolicy piotrowej jako 264 papież.

Najważniejsze daty w życiu św. Jana Pawła II:

18 V 1920 – narodziny Karola Wojtyły

IV 1929 – śmierć matki Emilii

1938 – ukończenie szkoły średniej

1942 – Karol wstępuje do seminarium

1 XI 1946 – święcenia kapłańskie

VII 1958 – Karol Wojtyła zastaje biskupem

V 1967 – Karol Wojtyła zastaje kardynałem

16 X 1978 – Karol Wojtyła zastaje papieżem

VI 1979 – pierwsza podróż Jana Pawła II do Polski

13 V 1981 – zamach na papieża

VII 2002 – ostatnia pielgrzymka do Polski

02 IV 2005 – śmierć Papieża Jana Pawła II

Złote myśli Jana Pawła II:

– Dobroczynność – „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.” Płock, 8.09.1991r.

– Dziecko – „Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.” Nowy Jork, 2.10.1979r.

– Przebaczenie – „Przebaczenie jest mocne mocą miłości. Przebaczenie nie jest słabością. Przebaczać nie oznacza rezygnować z prawdy i sprawiedliwości. Oznacza zmierzać do prawdy i sprawiedliwości drogą Ewangelii.” Jasna Góra, 19.06.1983r.

– Rodzicielstwo – „Stanowi w życiu każdego taką nowość i takie bogactwo, że nie można do niego przybliżyć się inaczej, jak na kolanach.” List do rodzin, 2.02.1994r.

Refleksja dla CIEBIE:

– Jakie cechy charakteru Papieża Polaka chciałbym posiadać i w czym mógłbym Go naśladować?

Polecamy kilka ciekawych materiałów, gdzie znajdziecie najważniejsze informacje o życiu św. Jana Pawła II:

– padlety

https://padlet.com/annakowalczykbiblioteka/kztlfuqjhqnda9bj?fbclid=IwAR3lNWO0hNSSSxynTwMSczG4-_tTF8U77Sm3cDVVjwbi91oo39l1gaYuXDE

https://padlet.com/bibliotekasp2/100na100?fbclid=IwAR1LeDyuGSRu_qMTVq3QzNj2-j0KssdwZbvfWxjqNlK0EJXlkTwRfUezbXI

https://padlet.com/bibliotekasp2/patron?fbclid=IwAR0bE7twKVNg-vNl_H2YVHU-XC1TYTG2F43Qlmm9PWl0_YhEYerT86jg8AQ

– test wiedzy o św. Janie Pawle II

https://embed.kahoot.it/bf993fde-9166-4e64-9704-6ac044be87b0?fbclid=IwAR3vmXSDxP5o46PmCICkaoR1I1kBAsAccNfN7Y9_77FtGf6PGosELuaizC4

– film o życiu św. Jana Pawła II (kl. I-III)

– film z serii „Aureola – od Stanisława do Karola” (kl. I-III)

– pytania do Jana Pawła II (kl. I-III)

– film o życiu św. Jana Pawła II (kl. IV-VIII)

– film „Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat”

https://www.youtube.com/watch?v=Mk0TV3Cr3q8

– film „Pielgrzym”

– piosenka

Nauczyciele bibliotekarze