Recenzje książek

Drodzy Uczniowie!

Przesyłamy kolejne recenzje bardzo ciekawych książek 😉

„Zagadki detektywistyczne” Victor Escandell

W tej niezwykłej książce czeka na rozwiązanie 25 zagadek o różnym stopniu trudności. Jedne wymagają logicznego myślenia, inne zachęcają do ruszenia wyobraźnią,
a wszystkie gwarantują dobrą zabawę i gimnastykę szarych komórek nie tylko dla młodego czytelnika. Każda zagadka to osobna historyjka z kilkorgiem bohaterów i interesującą tajemnicą. Która z postaci okaże się winowajcą? Jak to wykryć?

Można kolejne zadania przechodzić samemu, a można też zaprosić do zabawy znajomych lub całą rodzinę. W książce podpowiedziano, jak urządzić detektywistyczny konkurs – ze sprawiedliwą punktacją.

Smaczku przydają zagadkom komiksowe sytuacje, zabawne rysunki i akcja osadzona w najróżniejszych miejscach: czy to na dworze angielskiego lorda, czy na rybackim statku,
w więzieniu albo wśród włoskich mafiosów…

„Gruffalo” Julia Donaldson

Mała Myszka idzie przez pełen niebezpieczeństw las. By przestraszyć drapieżników: Lisa Sowę i Węża wymyśla historyjkę o nieistniejącym potworze Gruffalo. Wtedy, niespodziewanie zjawia się prawdziwy Gruffalo…

„Gruffalo” to światowy bestseller, który urósł już do rangi klasyki literatury dziecięcej. Książka została przetłumaczona na 76 języków i sprzedała się w ponad 13 milionach egzemplarzy. Zdobyła olbrzymią liczbę nagród, a nakręcony na jej podstawie film dostał nominację do Oscara i do nagrody BAFTA. Krótka, rymowana opowieść o sprytnej myszce, która przechytrzyła większych i silniejszych od siebie jest uwielbiana przez dzieci na całym świecie. W polskim wydaniu ukazuje się ponownie w genialnym tłumaczeniu Michała Rusinka.

„Rok na ulicy czereśniowej” Rotraut Susanne Berner

Każda strona książki to barwna, pełna szczegółów i postaci ilustracja przedstawiająca fragment miasta. Na kolejnych rozkładówkach odnajdujemy tych samych bohaterów
w różnych miejscach i momentach dnia i niezliczone historie do odkrywania i opowiadania. Wyszukiwanie kolejnych bohaterów i tworzenie własnych opowieści o ich przygodach to wciągająca zabawa na długie godziny.

Seria o ulicy Czereśniowej to już klasyka wśród wyszukiwanek. Ciepłe ilustracje Rotraut Susanne Berner, sympatyczni bohaterowie oraz humor i pogodny klimat ulicy Czereśniowej od lat podbijają serca małych czytelników i rodziców na całym świecie.
Z książek można korzystać na wiele różnych sposobów, w zależności od etapu rozwoju dziecka, dzięki czemu nie tracą one atrakcyjności przez lata. Wspomagają naukę mówienia, nazywania i opowiadania i stymulują rozwój spostrzegawczości.

„Ale historia. Stasiu, co ty robisz?” Grażyna Bąkiewicz

Uczniowie lubią lekcje historii prowadzone przez pana Cebulę. W jego klasie znajdują się specjalne ławki, które przenoszą dzieci do różnych epok. Tym razem uczniowie muszą rozwikłać tajemnicę ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

„Mały pokój z książkami” Farjeon Eleanor

Książka zawiera ok. 30 historii, których bohaterami są postacie baśniowe, ale też zwykłe dzieci i dorośli. Opisane historie są śmieszne i wzruszające oraz pokazują prawdę
o naturze człowieka. Autorka zwraca uwagę na miłość do książek i obcowanie z nimi
w tytułowym małym pokoju.

„Ziarna, pestki, orzechy, czyli te niesamowite nasiona” Szymon Jastrzębowski

Książka opowiada o tym, jakie tajemnice kryją się w nasionach, pestkach, orzechach i co pozytywnego wnoszą do każdego organizmu. Pozycja motywuje do obserwacji przyrody i eksperymentowania.

„Pokaż mi swoją bibliotekę” Aleksandra Rybka

O ile w bibliotece publicznej nie wypada rozmawiać, o tyle prywatne biblioteki są najlepszym miejscem do rozmowy – najlepiej rozmowy o książkach. Aleksandra Rybka prezentuje nam piętnaście takich rozmów, przeprowadzonych głównie z pisarzami, tłumaczami i dziennikarzami, na temat ich księgozbiorów i preferencji czytelniczych. „Pokaż mi swoją bibliotekę” łączy te piętnaście różnych głosów w inspirującą opowieść o miłości do książek i czytania.

„Pożyczalscy w przestworzach” Mary Norton

Książka to nie tylko opisy i baśniowy klimat. To również akcja i przygoda, których tutaj nie brakuje. Pożyczalscy znajdują nowy dom, ale na miejscu muszą zmierzyć się
z zazdrością i zawiścią sąsiadów i innych ludzi. Ci u których zamieszkali postanowili ich uwięzić, dlatego zbudowali klatkę, aby pokazać rodzinę światu. Pożyczalscy przerażeni mogli oglądać świat tylko przez małe okienko w dachu… Na początku nie wiedzieli co robić, jednak Arietta wzięła się w garść – rodzina postanowiła się uwolnić… kolejne próby, planowanie, przeprowadzanie akcji, przeróżne perypetie, przygody… to i wiele, wiele więcej.

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie!

Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się
z jednostronicowego tekstu oraz portretu. „Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc
w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat” – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.

„Magiczne drzewo. Pióro T-Rexa”, Andrzej Maleszka

Bohaterowie przenoszą się do świata dinozaurów. Tylko tam mogą zdobyć lek, który uratuje chorego przyjaciela. Walczą z drapieżnymi jaszczurami i olbrzymim krokodylem. Ich pojazd zostaje zniszczony i dzieci muszą same odnaleźć drogę do swojego czasu. Ściga ich potężny T-rex. Magiczny przedmiot sprawia, że tyranozaur zmienia się w istotę jeszcze groźniejszą…

Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na świecie cyklu filmowego, nagrodzonego Emmy – telewizyjnym Oscarem – za wyobraźnię, mądrość i humor.

Andrzej Maleszka, reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. Jego filmy i powieści są pełne fantastycznych przygód. A jednocześnie opowiadają o ważnych sprawach.

„Mazurscy w podróży. Bunia kontra fakir” Agnieszka Stelmaszyk

Rodzina Mazurskich to najbardziej zwariowana rodzina na świecie! Gdy nadchodzą wakacje, postanawiają wyruszyć w podróż życia. Nie wszystko idzie jednak zgodnie
z planem… Podczas podróży po Europie przeżywają mnóstwo zakręconych przygód wśród których kryje się nawet pewna…kryminalna zagadka! Czy mimo mrożących krew w żyłach zbiegów okoliczności rodzinie uda się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca?

„Wakacje z duchami” Adam Bahdaj

Praca detektywa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba przemóc drżenie kolan
i tropić złodziei także późną nocą. Ćwiczyć umiejętność dedukcji nawet podczas deseru. Przejrzeć czyjeś notatki jak poranną gazetę i nie przejmować się cieniem, który od tygodnia snuje się za nami, także po zmierzchu.

Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem! Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!

„Drzewo życzeń” Katherine Applegate

Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji, opowiedziana z zaskakującej perspektywy. Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, przywieszkami, kawałkami tkanin, sznurkami, od czasu do czasu nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie. Mogłoby się wydawać, że tego drzewa już nic nie zaskoczy. Ale pewnego dnia do jednego z domów przy jego ulicy wprowadza się nowa rodzina – i niedługo potem dąb zaczyna się zastanawiać, czy nie widział jednak zbyt wiele…

„Smażone tablety” Agnieszka Tyszka

Tej jesieni życie Karoliny wywraca się do góry nogami. Tak właśnie bywa, gdy dorośli zachowują się jak dzieci. A może taka jest cena spełnionych cudzych marzeń? Czy można tęsknić za byciem eurosierotą? Jak smakują smażone tablety? Kim naprawdę jest babcia Józefina? Ile prawdy kryje się za słowami Dolce vita? To tylko niektóre pytania, jakie staną przed Karoliną, główną bohaterką tej powieści. Polecamy nastolatkom z dużą ilością wolnego czasu i które zmagają się z własnymi problemami.

„Na straży sekretu” Trenton Lee Stewart

Nowość dla młodszych nastolatków! Ambitna cegiełka, bo aż ponad 500 stron genialnej  powieści  uznanego pisarza Trentona Lee Stewarta, który zaprasza czytelników do przyłączenia się do przygody, rozszyfrowania wskazówek i zadania sobie pytania: Czy poznanie sekretu jest darem lub przekleństwem? Autor tajnego bractwa pana Benedykta przedstawia tę mrożącą krew w żyłach tajemniczą przygodę pełną magii i humoru. Kiedy Reuben odkrywa niezwykły antyczny zegarek z sekretną mocą, w jego życiu następuje intrygujący zwrot. Jeden sekret prowadzi do drugiego, a Reuben czuje się rozdarty między swoją prostoduszną naturą a pragnieniem, by zostać bohaterem. Zmierza wprost ku niebezpiecznej przygodzie – pełnej ciekawych postaci, zdradzieckich pułapek i ucieczek
w ostatniej chwili. Najlepsza rekomendacja od Wydawnictwa „Dwukropek”!

„Pisklak” Zuzanna Orlińska

Książka opowiada o trudach dorastania młodzieży: dojrzewaniu, życiowych wyborach, tęsknotach, miłości i rozstaniach. Nastoletniej Klarze urodził się chory brat. Od tego momentu w jej życie wkradł się lęk i niepewność. Klara razem z koleżanką odkrywają, iż w starym opuszczonym domu ukrywa się chłopak. Cyryl razem z bratem chce dotrzeć do Irlandii, gdzie mieszka jego matka.

„Krótka historia jednego zdjęcia” Kuza Jakub

Informacje i zdjęcia zamieszczone na popularny profilu facebookowy pod tym samym tytułem stały się inspiracją do powstania książki. Zawiera ona ponad 130 fotografii z okresu 1926-2017 opatrzonych komentarzami. Interesująca lektura o wydarzeniach, ludziach
i zmianach, następujących na przestrzeni lat.

„Notes młodej pisarki” Ewa Nowak

Książka zawiera bardzo dużo porad i wskazówek, w jaki sposób polepszyć warsztat pisarski. Zamieszczono w niej liczne ćwiczenia, które pogłębiają wiedzę i ćwiczą pióro. Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla osób marzących o pisarskiej karierze, ale i dla tych, które chcą lepiej pisać wypracowania… Autorka książki to znana pisarka powieści młodzieżowych.

Pozdrawiamy,

Nauczyciele bibliotekarze