ĆWICZENIA UWAŻNOŚCI DZIECI

 

Chcę Państwu polecić ćwiczenia na uważność. Są bardzo dobrym sposobem na doskonalenie koncentracji uwagi, skupienia, wyciszania się, podwyższania wiary w swoje możliwości. Zalecane są zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Jakie są skutki stresu, wiemy wszyscy. W codziennym zabieganiu i czynnościach wykonywanych rutynowo, o których nawet nie myślimy zdarza się że wychodząc z domu nie pamiętamy, czy zamknęliśmy drzwi, wyłączyliśmy żelazko itp. W ten sposób przeżywamy kolejny stres. Dołączmy do tego rozmyślania o przeżytych niemiłych sytuacjach, martwienie się o nadchodzący dzień, najbliższą czy dalszą przyszłość, a mamy przed sobą człowieka, który już nie umie spokojnie myśleć, podejmować rozsądnych decyzji, nie mówiąc o wypoczynku. Dzieci również są obciążone rozmaitymi obowiązkami, wymaganiami, strachem przed odpytywaniem, klasówką, co powiedzą rodzice, gdy znowu coś nie wyjdzie. Większość z nich żyje w permanentnym stresie, chociaż nie zawsze to okazują. Możemy to odkryć tylko poprzez obserwację. Pojawiają się zaburzenia snu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, brak skupienia uwagi podczas nauki, szybka męczliwość, zły stan emocjonalny, a nawet pogarszające się relacje z rówieśnikami.

Aby zaradzić takim sytuacjom, pomóc sobie i dziecku, możemy zastosować kilka prostych ćwiczeń na uważność. Są bardzo łatwe, jednak powiem szczerze, że wymagają nieco samodyscypliny. Należy je wykonywać każdego dnia, najlepiej kilkakrotnie. Polegają na tym że wykonując prostą czynność, np. mycia rąk, skupiamy całą naszą uwagę na dotyku: jak odczuwamy pieniące się na dłoniach mydło, jak ciepłą lub zimną wodę, jakie to robi na nas wrażenie. Gdy częstujemy się czekoladą lub czymkolwiek innym, kierujemy uwagę tylko na smak: co odczuwamy, w jakim momencie smak się wzmaga, w jakim maleje i w jakim stopniu. Słysząc odgłosy z ulicy czy w domu spróbujmy wychwycić te dźwięki, które są najcichsze, dochodzą jakby z daleka, starajmy się je nazwać. Podczas tych ćwiczeń usuńmy z głowy wszystkie inne myśli. Nie wspominajmy przeszłości, bo jest już za nami. Nie zamartwiajmy się przyszłością, bo nie wiemy, jaka będzie. Gdy zdarzenia będą wymagały naszego szczególnego działania, poradzimy sobie. Ważna jest chwila obecna, tu i teraz.

Ćwiczenia na uważność można stosować zawsze i wszędzie. Podałam tylko trzy przykłady, ale otaczającą rzeczywistość odbieramy nie tylko poprzez dotyk, smak czy wzrok. Tu jest pole dla wyobraźni. Takie treningi trwają krótko, a przynoszą wymierne korzyści, chociaż trzeba na nie poczekać. Wszystko wymaga czasu, więc dajmy go sobie, nie rezygnujmy po kilku próbach. Pomóżmy dzieciom, przypominajmy im o ćwiczeniach, a najlepiej starajmy się je wykonywać jak najczęściej wspólnie. Po pewnym czasie zauważycie Państwo, że dobrze pamiętacie o wyłączonym żelazku. Zauważycie też, że Wasze dziecko jest bardziej skupione na nauce, a czas na nią poświęcony jest krótszy. Szybciej zapamiętuje różne treści, nie boi się oceny, jest spokojne i zwyczajnie zadowolone z siebie. A tego chcemy wszyscy.

Życząc sukcesów w treningu uważności polecam Państwu pozycję GILL HASSON – „ŻYJ TU I TERAZ. PRAKTYKA UWAŻNOŚCI DLA KAŻDEGO”.

Mgr Wiesława Gajda