Akcja czytelnicza „Mirabelka-kiełkująca historia w 100licy” dla bibliotek szkolnych

Biblioteka szkolna w listopadzie przeprowadziła akcję czytelniczą „Mirabelka-kiełkująca historia w 100licy” ogłoszoną przez Lustro Biblioteki. W ramach akcji przeprowadziliśmy dwukrotnie warsztaty „Mirabelka – ponadczasowa bohaterka”. Uczestniczyli w nich chętni uczniowie oraz klasa 5 C.

Na początku uczniowie układali puzzle, dzięki którym dowiedzieli się o jakiej książce będą zajęcia. Dzieci od razu się ucieszyły, ponieważ lubią mirabelki, które kojarzą się z latem i słońcem. W ramach wprowadzenia przedstawiliśmy kilka ciekawostek o książce. Uczniowie wysłuchali wywiadu z Cezarym Harasimowiczem autorem książki „Mirabelka”. Obejrzały także nowo powstały mural w Warszawie przedstawiający tematykę książki oraz dowiedziały się o sadzeniu nowego drzewka mirabelki w jednej z dzielnic naszej stolicy.

Następnie chętni uczniowie czytali fragmenty książki „Mirabelka”, o których później rozmawialiśmy. Ciekawym elementem zajęć była praca w grupach. Każda z trzech grup dostała jedno zagadnienie (getto, wojna, p. Irena) oraz fragmenty książki, na podstawie których musiała odpowiedzieć na 3-4 pytania. Jak się okazało, nie wszystkie pytania były łatwe. Jednak moc działania w grupach, pozwoliła nawet na odpowiedzenie na te najtrudniejsze. Dzieci uwielbiają prace plastyczne, dlatego ucieszyły się, kiedy rozdano im kartki, na których musiały odrysować swoją dłoń. Zadaniem każdego ucznia było wskazanie najważniejszych dla niego wartości dotyczących jego ojczyzny, a więc Polski. Cały pomysł był związany z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości. Dłonie zostały pocięte i posłużyły do wspólnego stworzenia drzewa wartości, które ozdabia drzwi czytelni.

Dodatkowym elementem zajęć była prezentacja książek dotyczących II wojny światowej, holokaustu. Ciekawostką było także opowiedzenie historii getta, które niegdyś istniało w Białymstoku. Uczniowie poznali także biografię p. Ireny Sendlerowej.

Na koniec warsztatów zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia oraz wręczone dyplomy.

Alina Borowska

Marta Szczygielska