Eko-artyści

Innowacja pani Urszuli Jurczykowskiej skierowana jest do uczniów kas III i jest odpowiedzią na występowanie u dzieci naturalnej potrzeby tworzenia oraz aktywnego działania. Dzięki wprowadzeniu niekonwencjonalnych form i metod pracy, zostaną stworzone warunki do wszechstronnego rozwoju, pobudzona fantazji uczniów.

Stosowane metody zawierają elementy arteterapii, wiążą się z pracą na naturalnym materiale, z wykorzystaniem starych, zużytych przedmiotów czy surowców. Zaznajomienie z niestosowanymi dotychczas materiałami pozwoli na swobodną ekspresję twórczą i rozwijanie motoryki małej uczniów.

Źródłem inspiracji są utwory literatury dziecięcej, bezpośrednie kontakty z przyrodą, techniką i sztuką. Dzieci będą eksperymentowały z różnymi technikami i materiałami (głównie naturalne i surowce wtórne). Podczas zajęć wprowadzane będą pojęcia przyrodnicze (np. recykling, ekologia).

Uczniowie:  rozbudzą i rozwiną wrażliwość estetyczną oraz swoje indywidualne zdolności twórcze, będą mogli rozładować trudne emocje, a wyzwolić pozytywne. Nauczą się świadomie posługiwać niekonwencjonalnymi materiałami jako środkami wyrazu plastycznego. Będą mogli odkrywać przyjemność tworzenia i cieszyć się uzyskanym efektem, stosując różne techniki. Zapewne zwiększą wiarę we własne siły i zdolności, osiągną wyższą sprawność manualną, a także posiądą umiejętność organizowania warsztatu własnej pracy i ekonomicznego wykorzystania materiałów.