Projekt edukacyjny CZAS NA ZDROWIE

Nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie” w dniu 17 marca. Jesteśmy jedną z kilku szkół w województwie podlaskim i jedyną szkołą w mieście realizujących ten projekt.

„Czas na zdrowie” ma charakter edukacji prozdrowotnej i formę międzyszkolnej rywalizacji 10 osobowych zespołów uczniowskich pracujących pod kierunkiem nauczyciela koordynującego kolejne etapy realizacji zadań.

Celem projektu jest:

• popularyzacja idei zdrowego stylu życia,
  • upowszechniania zasad zdrowego odżywiania,
  • rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych,
  • promocja wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego,
  • promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzanie czasu w gronie rodzinnym,
  • dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu.

Projekt składa się z dwóch etapów:

PIERWSZY ETAP TO ROZGRZEWKA, polega na:

• powołaniu 10 – osobowych zespołów uczniów i nauczyciela, opiekuna grupy,
  • zespoły po zdobyciu wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania i rolnictwa ekologicznego miały wypromować ją wśród całej społeczności szkolnej i lokalnej poprzez przygotowanie i pokaz prezentacji multimedialnej na apelu,
  • uczestnicy konkursu przygotowali scenariusz planowanego Festynu Zdrowia,
  • zdobywają wolontariuszy do pomocy i szykują się do promocji wydarzenia w społeczności lokalnej, by pozyskać jak największą liczbę uczestników Festynu, bo trudno jest przestrzegać zasad zdrowego życia w pojedynkę – najlepiej działać w grupie, rodzinie, szkole, wspierając się wzajemnie i wymieniając doświadczeniami – działania marketingowe: ogłoszenia w radiowęźle, artykuły w lokalnej prasie, własne ulotki czy akcje happeningowe itp.

DRUGI ETAP TO FESTYN ZDROWIA, polega na:

• organizacji ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości (rodziców, mieszkańców, władz lokalnych, specjalnych gości, takich jak np. lekarze, dietetycy, producenci żywności ekologicznej i regionalnej, znani sportowcy i celebryci).
  • zorganizowanie pokazu filmów edukacyjnych z serii „Śmietnik w mojej głowie”, przygotowanych przez Fundacje BOŚ oraz spotów promujących żywność ekologiczną i tradycyjną, sfinansowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mówią o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie i sposobach ich przełamania w lekki i zabawny sposób. Istotne jest też, promowanie idei żywności ekologicznej, będącej świadomą alternatywą dla produkcji metodami konwencjonalnymi.
  • praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy o zdrowiu poprzez przygotowanie i degustację potraw wykonanych z produktów ekologicznych i regionalnych,
  • organizacja wspólnych zabaw ruchowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wspólnych gier zespołowych na świeżym powietrzu, niewymagających wyjątkowej sprawności.

Patronat honorowy:

Minister Edukacji Narodowej