Robotyka w naszej świetlicy!

Dzięki uprzejmości Rady Rodziców udało nam się zakupić zestaw do robotyki Lego Mindstorm EV 3.

Każdy, kto posiada w sobie żyłkę mechanika, konstruktora, inżyniera, robotyka i automatyka, z pewnością dobrze zna serię klocków Technic Mindstorms. Nasz zestaw EV3 posiada niezbędne elementy, czujniki, przewody i serwomotory, pozwalające zbudować model robota. Klocki i elektroniczne części nie tylko bawią ale przede wszystkim uczą! Wykorzystując wszystkie znajdujące się w zestawie zaawansowane elementy, z pomocą instrukcji lub samodzielnie będziemy budować ruchomy model robota, który może przybrać jedną z wielu postaci: skorpiona, węża, łazika i robota. Nasz robot samodzielnie rysuje, rozwiązuje sudoku, rozpoznaje kolory, a także potrafi również ułożyć kostkę Rubika!

Dzięki połączeniu intuicji i łatwości konstrukcyjnej klocków LEGO, nawet małe dziecko może wkroczyć w fantastyczny świat robotyki. Każdy student ma możliwość zbudowania robota i napisania programu do jego sterowania. Będziemy uczyć się jak korzystać z silników elektrycznych tak, aby nasz robot poruszał się w dowolnym kierunku. Dodatkowo, wyposażamy go w zmysły tak, aby widział przeszkody, rozpoznawał kolory i reagował na dźwięki. To wszystko możemy osiągnąć poprzez wspaniałą zabawę i bez specjalistycznej wiedzy. Od Fundacji Orange otrzymaliśmy tablety (w ramach projektu Megamisja). Doskonale posłużą nam one do projektowania i programowania robotów.

Zestaw Mindstorms jest wyjątkowy, ponieważ pozwala nauczać przedmiotów ścisłych i technologii w niezwykle wynagradzający sposób: jeżeli chcemy rozwijać w uczniach wiedzę ścisłą i gdy pragniemy by rozumiały procesy technologiczne wówczas samo omawianie tych zjawisk nie przyniesie żadnego rezultatu. Lego Mindstorms pozwala dzieciom badać, planować, sprawdzać i wcielać w życie ich własne pomysły i w ten sposób one same formułują pewne zasady i prawa. Dzieci będą doskonale bawić się, a przy okazji rozwiązywać problemy.

Zajęcia rozpoczną się od razu po wiosennej przerwie świątecznej i będą prowadzone 4 razy w tygodniu.

Poniedziałek- godzina 10.40
Środa- godzina 9.30
Środa- 14.00
Czwartek- 15.00

Wszelkich dodatkowych pytań udziela Łukasz Komosa.

Tekst opracował Łukasz Komosa.