XV ŚWIĘTO ORIGAMI, X Regionalny Konkurs „Mistrz Origami

4 marca 2017 r. Szkoła Podstawowa Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku gościła miłośników wschodniej sztuki składania papieru. Święto Origami stało się już tradycją wpisaną w kalendarz imprez w mieście. Honorowym patronatem imprezę objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Komendant Miejski Policji. Opiekę medialną sprawowała Telewizja Białystok. XV Święto Origami połączone było z rozstrzygnięciem X Regionalnego Konkursu „Mistrz Origami”. W konkursie wzięło udział ponad 500 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych województwa podlaskiego. Nagrodzono aż 104 prace. Od lutego do maja 2017r. wyróżnione prace można oglądać na wystawie pokonkursowej „Bajkowy świat origami” Szkole Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku. Oglądających zachwycają orły, portret Jana Pawła II, sowa, motocykl, samolot, traktor, pingwiny, kobra, tort wiśniowy, żabki, łabędzie, papugi, rybka Nemo, Snoopy, flaming, sawanna, anioły, kwiaty i wiele innych modeli. Można też zobaczyć Misia policjanta czy gitarę wykonane z chińskiego modułu. Nie zabrakło prac wykonanych przez najmłodszych uczestników – dzieci z podlaskich przedszkoli. Były to kompozycje kwiatowe, akwaria, zwierzęta i postacie z bajek. Wiele prac dotyczyło bezpieczeństwa dzieci w czasie zabawy i w ruchu drogowym. Wręczenie dyplomów odbyło się podczas Święta Origami. Laureaci otrzymali dyplomy i wiele cennych nagród.

Zostali też uhonorowani nagrodami specjalnymi: Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku, Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 47, Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 50 oraz katedry katechetów ze Szkoły Podstawowej Nr 47w Białymstoku. Prace poświęcone bezpieczeństwu dzieci w ruchu drogowym nagrodzone zostały przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku i Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku. Wszyscy uczestnicy imprezy już przy wejściu zostali obdarowani przez organizatorów pamiątkowymi emblematami wykonanymi techniką origami. Kolejnym punktem Święta były warsztaty origami, prowadzone przez animatorki z Białostockiego Klubu Polskiego Centrum Origami. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i ich rodziców. Goście Święta Origami, wzorem lat ubiegłych, mieli okazję uczestniczyć w degustacji herbat japońskich i sushi. Miłym prezentem dla wszystkich uczestników był słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyło się pisanie imion pismem japońskim prowadzone przez panią Annę Nemoto, lektorkę ze Szkoły Języka Japońskiego „Akari” w Białymstoku. Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem impreza przyciąga coraz liczniejsze rzesze miłośników oraz sympatyków starej wschodniej sztuki składania papieru. Po raz kolejny Święto Origami okazało się ciekawym pomysłem na wspólną zabawę całych rodzin i atrakcyjnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w sobotnie przedpołudnie.

Opracowała: Jadwiga Filipowicz