Szkolny teleturniej „Odkryj Europę z Klemensem” dla uczniów klas 6, 7 i 8

Szkolny teleturniej „Odkryj Europę z Klemensem”

 

 • Chętnie podejmujesz nowe wyzwania?
 • Lubisz działać w zespole?
 • Nie boisz się występować przed publicznością?
 • Uwielbiasz oglądać teleturnieje i zawsze marzyłeś o wzięciu udziału w jednym z nich?
 • A może interesują Cię tradycje i kultura innych krajów?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, nie zastanawiaj się. Zbierz 4-osobową drużynę i weź udział w szkolnym teleturnieju „Odkryj Europę z Klemensem” – wielkiej bitwie między uczniami klas 6, 7 i 8, której motywem przewodnim są tradycje i zwyczaje świąteczne w państwach należących do Unii Europejskiej.

 

Co zrobić, aby wziąć udział w teleturnieju?

 • stwórz 4-osobową drużynę, wymyśl dla niej ciekawą nazwę i wybierz lidera grupy;
 • zgłoś swój zespół, jego nazwę i lidera do opiekunów akcji: Anny Majewskiej (świetlica) lub p. Małgorzaty Nikonowicz (p. 207) do dnia 18 stycznia 2019 r.
 • zapoznaj się z tradycjami i zwyczajami charakterystycznymi dla krajów Unii Europejskiej – pytania konkursowe będą dotyczyć pięciu świąt: Walentynek, Wielkanocy, Święta Zmarłych, Bożego Narodzenia oraz Sylwestra;
 • przygotuj się do udziału w teleturnieju, który odbędzie się dnia 13 lutego 2019 r. na sali gimnastycznej w otoczeniu uczniów naszej szkoły i zostań mistrzem wiedzy o świętach europejskich!

Uwaga: W teleturnieju wezmą udział tylko 3 zespoły. W przypadku większej liczby zgłoszeń dnia 6 lutego 2019r. odbędzie się test eliminacyjny, który wyłoni najlepsze drużyny.

Szczegółowe informacje na temat teleturnieju są dostępne u organizatorów oraz w poniższym regulaminie.

 

Regulamin teleturnieju „Odkryj Europę z Klemensem”

 1. Teleturniej „Odkryj Europę z Klemensem” jest projektem organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Cześć, Europo!”, mającego na celu upowszechnienie wiedzy na temat krajów Europy wśród polskiej młodzieży. Przygotowaniami i realizacją akcji zajmuje się grupa uczniów z klasy 6 „c” oraz nauczyciele – p. Anna Majewska i p. Małgorzata Nikonowicz.
 2. Motyw przewodni teleturnieju to tradycje i zwyczaje świąteczne charakterystyczne dla państw Unii Europejskiej. Pytania konkursowe sprawdzają wiedzę uczestników na temat pięciu świąt: Walentynek, Wielkanocy, Święta Zmarłych, Bożego Narodzenia i Sylwestra, które są obchodzone w krajach należących do Unii Europejskiej. Zagadnienia konkursowe mogą być związane np. z charakterystycznymi dla danych świąt potrawami czy utworami muzycznymi.
 3. W teleturnieju biorą udział czteroosobowe zespoły uczniów z klas 6, 7 i 8. Każda drużyna zgłasza swoje uczestnictwo do opiekunów akcji: p. Anny Majewskiej (świetlica) lub p. Małgorzaty Nikonowicz (p. 207) do dnia 18 stycznia 2019 roku. Zespoły podają organizatorom następujące informacje:
 • imiona i nazwiska uczestników drużyny, w tym lidera grupy;
 • nazwę klasy lub klas, do których uczęszczają (do jednego zespołu mogą należeć przedstawiciele różnych klas);
 • nazwę zespołu;
 • adres e-mail lidera grupy.
 1. W teleturnieju mogą wziąć udział jedynie trzy zespoły uczniów z klas 6, 7 i 8. W przypadku większej liczby zgłoszeń dnia 6 lutego 2019 roku organizatorzy przeprowadzą test eliminacyjny, który wyłoni trzy najlepsze drużyny. Szczegóły dotyczące testu eliminacyjnego zostaną przekazane liderom grup osobiście lub w formie wiadomości e-mail.
 2. Teleturniej odbędzie się dnia 13 lutego 2019 roku na sali gimnastycznej w otoczeniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku. W rolę prezenterów wcieli się grupa uczniów z klasy 6 „c”.
 3. Wyłonione drużyny zmierzą się między sobą w pięciu rundach. Każda runda będzie dotyczyć jednego ze świąt na terenie państw Unii Europejskiej: Walentynek, Wielkanocy, Święta Zmarłych, Bożego Narodzenia lub Sylwestra.
 4. W każdej rundzie drużyny otrzymają po trzy pytania konkursowe: dwa pytania zamknięte z czterema wariantami odpowiedzi oraz jedno pytanie otwarte. Za każdą prawidłowo udzieloną odpowiedź zespół uzyska punkty: w przypadku pytania zamkniętego – 1 punkt, zaś przy pytaniu otwartym – 3 punkty. Jeżeli drużyna nie będzie znała rozwiązania na pytanie otwarte, może poprosić o podanie wariantów odpowiedzi. W tym wypadku wybór poprawnego rozwiązania będzie równoznaczny z otrzymaniem 1 punktu. W ostatniej rundzie liczba punktów, które można uzyskać, zostanie podwojona.
 5. Limit czasu na udzielenie odpowiedzi wynosi 30 sekund. W trakcie odliczania członkowie drużyny mogą się ze sobą swobodnie komunikować i wspólnie ustalają poprawne rozwiązanie. Wybraną odpowiedź przedstawia lider grupy, który robi to przed upływem czasu lub natychmiastowo po zakończeniu odliczania. Podanie nieprawidłowego rozwiązania lub niezmieszczenie się w wyznaczonym limicie czasowym oznacza brak przyznania punktów dla danej drużyny.
 6. Kolejność, w której zespoły odpowiadają na pytania, jest losowa. O tym, która drużyna rozpocznie daną rundę, zadecyduje rzut kostką, na której będą umieszczone nazwy wszystkich zespołów. Do rzutu kostką zostaną zaproszeni uczniowie wybrani spośród publiczności.
 7. Ogłoszenie wyników teleturnieju nastąpi wraz z zakończeniem ostatniej rundy. W przypadku remisu między zespołami zostanie przeprowadzona dogrywka. Uczestnicy odpowiedzą na pytania dodatkowe, które wyłonią ostatecznych zwycięzców.
 8. Wszyscy uczestnicy teleturnieju otrzymają dyplomy i drobne upominki.

Anna Majewska