Warsztaty literacko-historyczne pt. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

W dniu 23.11.2018r. chętni uczniowie z klasy 5c udali się do Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wydawnictwa Akapit Press. Były to warsztaty literacko-historyczne ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, a więc dotyczyły Mikołaja Kopernika. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życiorysu słynnego astronoma, a nawet poznać łacińską nazwę jego najsłynniejszego dzieła: „O obrotach sfer niebieskich” (łac. De revolutionibus orbium coelestium), które ukazało się w 1543 roku w Norymberdze.

Podczas warsztatów dzieci pracowały wokół książki Sergiusza Pinkwarta ,,Mikołaj i dziewczyna z gwiazd”, gdzie mogły się przenieść do Torunia z czasów Mikołaja Kopernika. Książka opowiada o przygodach Wiki i jej brata, którą można przeczytać jednym tchem. Pojawiają się w niej wątki dotyczące relacji między rodzeństwem, ale także pomiędzy dziećmi i rodzicami. To niezwykle ciekawa opowieść o dawnych czasach, która spodoba się wszystkim miłośnikom historii. Ci, którym bliższa jest technika, z przyjemnością przeczytają o ówczesnych wynalazkach. W książce znalazły się również wątki związane z astronomią.

Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać kilka starych, ale dla nich nowych wyrazów, jak na przykład: dwójniak, flisak, chochla czy kapłon. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na koniec można było zakupić różne książki Wydawnictwa Akapit Press.

Marta Szczygielska