Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku minęło 100 lat od tego wydarzenia, więc obchody Święta Niepodległości miały w naszej szkole szczególny charakter.

W piątek 9 listopada uczniowie z klas III c i III d pod opieką pani Barbary Rzepniewskiej i pani Agnieszki Myszkowskiej przygotowali piękny występ, podczas którego przypomnieli koleżankom i kolegom krótką historię zaborów i losów Polaków w okresie niewoli. O godzinie 11.11, w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Uroczystość zakończyła się miłym akcentem wręczenia nagród laureatom Miejskiego Konkursu Plastycznego „Polska – moja ojczyzna”. Przebieg uroczystości rejestrowała telewizja tvn24, której przedstawiciele byli pod wrażeniem umiejętności naszych małych uczniów.

W tym samym czasie uczniowie klas IV – VIII brali również udział w uroczystej akademii z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili poruszający montaż słowno-muzyczny, upamiętniający czasy zaborów i I wojny światowej, przybliżyli nam historię Polski w okresie niewoli. Niezwykle istotna okazała się symbolika. Podczas uroczystości zapalono znicze poległym żołnierzom pod białym krzyżem, przy którym pełnili honorową wartę harcerze. Wysłuchaliśmy piosenki K. Klenczona pt.: „Biały krzyż” w wykonaniu zespołu Czerwone Gitary. Wymowne było również rozdarcie rozbiorowej mapy Polski przez zaborców. Również wyświetlona była prezentacja multimedialna, która przedstawiła losy polskich żołnierzy. Uroczystość przygotowali uczniowie klas: VI e, VII c, VIII b i VIII e pod kierunkiem: pani Małgorzaty Nojszewskiej, pani Ewy Sak oraz pani Jolanty Wierzbickiej.