Świetlicowy wehikuł czasu

Innowację prowadzą panie: Eliza Kikolska-Wróbel, Paulina Romaniuk, Urszula Falkowska, Anna Tomaszewicz, Milena Szostek, Izabela Zahorska-Wicher, Agnieszka Zdrojkowska z uczniami klas 0 – III na zajęciach świetlicowych pozalekcyjnych – 1h tygodniowo.

Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość przenieść się w czasie i poznać wybrane formy życia swoich przodków. Zapoznają się z ginącymi zawodami, wykonywanymi w naszym regionie, dowiedzą się jak dawniej wyglądało ich miasto i jak zmieniało się na przestrzeni lat. Uczestnicy zajęć będą mieli również możliwość poznania zabaw, w jakie w przeszłości bawiły się dzieci, kiedy nie było komputerów. Podczas zajęć dzieci będą mogły przekonać się, że przy użyciu wyobraźni, fantazji i własnej inwencji można się świetnie bawić i własnoręcznie wykonać zabawki.

Główne założenia innowacji to: zacieśnianie więzi międzypokoleniowych, poznanie najbliższego środowiska, ludzi i specyfiki regionu, rozwijanie wartości związanych z kulturowymi wartościami wspólnoty lokalnej, rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej, poznanie wybranych zawodów z listy „Ginących zawodów w Polsce”.

Założone cele innowacji będą realizowane w sposób praktyczny. Dzieci będą uczyły się dawnych gier i zabaw  m.in. od rodziców i dziadków.  Podczas wycieczek będą zwiedzały swoje osiedle, miasto oraz poznawały dawne zawody  uczestnicząc w warsztatach i spotkaniach z rzemieślnikami. Podejmowane działania przyczynią się do podniesienia jakości pracy świetlicy oraz szkoły.

Uczniowie poznają przeszłość własnego regionu oraz historię miasta, będą świadomi wpływu dziedzictwa kulturowego na życie pokoleń, rozwiną twórcze umiejętności i postawy prospołeczne, wyrażą samego siebie w różnych formach (zabawy, plastycznych, technicznych, muzycznych, tanecznych), będą umiały wymienić i krótko scharakteryzować dawne, zapomniane zawody (np.: zdun, garncarz, kowal). Poznają zasady i reguły gier i zabaw z dawnych czasów, będą współpracować z rodzicami, dziadkami, aktywnie będą współpracować w grupie, wykorzystają poznaną wiedzę w praktyce i przekazują innym.