Podsumowanie projektu PL-BY-UA 2014-2020 – Wyjazd uczniów na Ukrainę

W dniach 20-23 września uczniowie klas 6 – Gabriela Kułakowska, Michał Marcinkiewicz i Jan Ruszkiewicz wraz z opiekunami brali udział Finale Edukacyjnego Konkursu dla Szkół w ramach współpracy transgranicznej Polska Białoruś Ukraina 2014-2020. W tym roku finał odbywała się na Ukrainie i brało w nim udział 120 uczniów z trzech państw.

Program wyjazdu był bardzo atrakcyjny. Pierwszego dnia młodzież brała udział w grach terenowych w mieszanych zespołach polsko-białorusko-ukraińskich. Dzieci wspólnie wykonywały zadania związane z historią, geografią, językiem i kulturą pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Po obiedzie pierwszego dnia odbyły się warsztaty w grupach, nasi uczniowie wybrali grupę śpiewu i sztuki wizualnej. Wieczorem kontynuowali integrację z młodzieżą z Białorusi i Ukrainy biorąc udział w zabawach integracyjnych.

Drugi dzień był równie intensywny. Rano pojechaliśmy na 3 godzinną wycieczkę po Lwowie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi udało nam się zobaczyć najważniejsze zabytki miasta i kupić drobne upominki dla rodziców i przyjaciół. Po obiedzie odbyło podsumowanie prac warsztatowych na włoskim dziedzińcu Muzeum Historycznego we Lwowie. Wieczorem wszyscy wzięli udział w oficjalnym zakończeniu projektu i wręczeniu nagród, a po uroczystej kolacji młodzież bawiła się na dyskotece.

W ciągu tych 2 dni na Ukrainie dzieci sprawdziły swoje umiejętności językowe, poszerzyły swoją wiedzę, zdobyły nowe umiejętności, ale przede wszystkim nawiązały przyjaźnie z rówieśnikami z Białorusi, Ukrainy i Polski i zgodnie twierdzą, że kolejny finał tego konkursu nie może obejść się bez nich 😉

Opiekunami projektu byli: Katarzyna Kruglicz, Łukasz Komosa, Aneta Oksieńciuk.