Wycieczka krajoznawcza klas: V d, IV a i IV f

We środę 13 czerwca odbyła się wycieczka krajoznawcza do Węgorzewa, Rapy, Gołdapi i Stańczyk, w której udział wzięli uczniowie klasy VD oraz wybrani uczniowie z klas: IV A  i IV F. Kierownikiem wycieczki był pan Andrzej Kozłowski, a przewodnikiem – pan Zbigniew Drabik. Dodatkowo, nad uczniami opiekę sprawowały trzy panie nauczycielki.

Już wczesnym rankiem, po godzinie 7.00 wyruszyliśmy autokarem w stronę Węgorzewa. Czas podróży umilał nam pan Z. Drabik, opowiadaniem ciekawostek o miejscach, które mijaliśmy. W Węgorzewie podziwialiśmy najstarszy zabytek tego miasta – zamek krzyżacki, zbudowany w XIV wieku, w stylu gotyckim i barokowym, położony nad wypływem Węgorapy z Jeziora Mamry.

W Rapie oglądaliśmy tajemniczy grobowiec rodziny Farenheit, wzorowany na piramidach egipskich. Powstał on na początki XIX wieku, w sąsiedztwie ówczesnego pałacu, należącego do znamienitego rodu. W 1811 roku, w grobowcu, została pochowana córka Farenheita, a następnie kilku członków rodu. Piramida ma ok. 16 metrów wysokości, podstawę kwadratową o wymiarach ok. 10x10m, otwory wentylacyjne, przez które widać wnętrze grobowca.

Następnie przejechaliśmy do Gołdapi, gdzie w pobliskich lasach oglądaliśmy bunkry oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie tuż przy granicy z Rosją (obwód kaliningradzki). Potem zjedliśmy obiad i wypoczywaliśmy nad jeziorem Gołdap. Po wypoczynku i kąpieli poszliśmy podziwiać tężnie solankowe i delektować się klimatem, gdyż miasto ma status uzdrowiska. Po zakupieniu pamiątek pojechaliśmy do Stańczyk. Tam zachwyciły nas dwa wiadukty kolejowe z pierwszej połowy XX wieku, nazywane Akweduktami Puszczy Romnickiej. Należą one do najwyższych mostów w Polsce.

Podsumowaniem wycieczki był konkurs, który odbył się w drodze powrotnej do Białegostoku. Należało wykazać się najlepszą znajomością faktów, związanych z trasą i atrakcjami całej wycieczki. Trzech laureatów zostało narodzonych grami edukacyjnymi. Pełni wrażeń i nieco zmęczeni, ale radośni, wróciliśmy późnym wieczorem do Białegostoku.