Wizyta w Portugalii z programu Erasmus +

Obrazek wyróżniający projektu Erasmus+ - Happy kids for a better Europe Peer coaching

W daniach 12 – 16 marca 2018r. odbył się wyjazd służbowy dyrekcji i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 47 w Białymstoku do Bragi w Portugalii. W projekcie Erasmus+ pod nazwą „Happy Kids For a Better Europe with Peer Coaching” uczestniczyli: pani dyrektor – Halina Hapunik, Jolanta Emiljańczyk, Beata Krzemińska, Łukasz Komosa, Łukasz Pawłowski i Justyna Mnich.

Wraz z pozostałymi partnerami projektu z Turcji i Włoch – uczestniczyliśmy przez pięć dni w programie przygotowanym przez Portugalczyków. Poznaliśmy funkcjonowanie prywatnej szkoły, która składa się ze żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej, prowadzonej przez fundację Edifacoop. Jest to nieduża placówka, gdyż na każdym poziomie kształcenia posiada po jednym oddziale.

Harmonogram wizyty przewidywał uczestnictwo w wykładach i warsztatach, prowadzonych przez nauczycieli z Portugalii. Dowiedzieliśmy się, jak uczniowie współpracują w parach, by tworzyć jak najlepsze efekty pracy. Obejrzeliśmy przedstawienie z elementami improwizacji, w wykonaniu starszych uczniów. Z wielkim podziwem oglądaliśmy pokazy skoków na skakance, która to dyscyplina sportowa jest bardzo cenioną w Portugalii.
Zaciekawił nas fakt, że w tej szkole dużą wagę przykłada się do kształcenia emocjonalnego i wychowywania ekologicznego. Mali uczniowie uprawiają ogródek, zbierają zioła, segregują śmieci, opiekują się kaczkami i kurami, którym nadają imiona. Wszystko to w atmosferze wzajemnego szacunku i współpracy, gdyż klasy nie są liczne.

Uczestnicząc w projekcie, mieliśmy również okazję zwiedzić Bragę – miejscowość, w której znajduje się szkoła, miasto Porto położone nad Oceanem Atlantyckim oraz dziedzictwo światowe wpisane na listę UNESCO – miasto Guimaraes.

I na tym można by poprzestać kończąc sprawozdanie z wyjazdu, gdyby nie fakt, który poruszył nasze serca. Okazało się, że pan dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły w Porto – Amadeo Alves – od 25 lat tworzy z sukcesem środowisko nauki i pracy. Życzliwość, sympatia i przeogromna wiedza prowadzącego szkołę, były dla nas niemałym zaskoczeniem. Pan Amadeo był niegdyś wykładowcą i w trudnych czasach postanowił założyć szkołę. Swoją determinacją i poświęceniem pokazał, że można stworzyć wspaniale prosperującą placówkę i dać zatrudnienie swoim studentom. Jego dwie córki ukończyły edukację w tej szkole, młodsza pomaga przy wychowywaniu kolejnych pokoleń, tworząc grupę wolontariatu.

Wyprawa do Portugalii była niesamowitym przeżyciem, ukazującym ciepłych i życzliwych ludzi, którzy żyją skromnie i religijnie. Potrafią doceniać pracę i edukację, bardzo cenią sobie tradycję i swoją tożsamość kulturową. I choć w tym czasie słońca było niewiele, liczne burze i gradobicia nawet – wszyscy z tej wyprawy wróciliśmy z gorącymi sercami przepełnionymi wdzięcznością, za wielką otwartość i chęć dzielenia się swoim doświadczeniem Portugalczyków.