Ulotka informacyjna dla rodziców – uzależnienia

Tarapeuci radzą - obrazek wyróżniający

Ulotka informacyjna dla rodziców

Rodzicu!

 • Pamiętaj, że najlepszą ochroną młodego człowieka przed uzależnieniem jest bliski z nim kontakt.
 • Naucz dziecko mówić NIE – Wytłumacz mu, że oznaką dojrzałości i mądrości jest właśnie nieuleganie namowom rówieśników, a nie na odwrót! Poddając się wpływowi kolegów, tak naprawdę okazujemy słabość i niepewność swojej pozycji w grupie.
 • Poszerz swoją wiedzę na temat narkotyków – Łatwiej przekonasz dziecko o ich szkodliwości, używając rzeczowych argumentów. Powinieneś także nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące na zażywanie, by w porę zareagować oraz wiedzieć, gdzie znaleźć pomoc dla siebie i dla dziecka, kiedy pojawi się problem.

 

Rodzicu!

 • Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko bierze środki odurzające, nie ulegaj emocjom – Ostudź nerwy, nie urządzaj nastolatkowi awantur. Bardzo możliwe, że dopiero zaczął eksperymentować z tymi substancjami i nie zdążył się uzależnić. Jest też duże prawdopodobieństwo, że do końca nie zdaje sobie sprawy ze zgubnych konsekwencji ich stosowania. Skup się na tym, by uświadomić młodemu człowiekowi, na co się naraża. Dobrze przygotuj się do tej rozmowy, dzięki temu wydasz się bardziej wiarygodny i przekonujący.
 • Wysłuchaj, co nastolatek ma do powiedzenia na temat swoich prób narkotykowych i powstrzymaj się od jakichkolwiek ocen – W żadnym wypadku nie wolno ci go krytykować i zarzucać pretensjami typu: „Jak mogłeś mi to zrobić!”. Inaczej zamknie się przed tobą, co utrudni ci podanie mu pomocnej dłoni.
 • Spokojnie przedstaw swoje uczucia w związku z zaistniałą sytuacją – Powiedz, że jesteś smutna i zmartwiona, a do tego twoje zaufanie zostało wystawione na ciężką próbę. Przyznaj otwarcie, że boisz się o syna czy córkę, po czym poproś, byście razem ustalili nowe zasady: na przykład, że młody człowiek ma wracać do domu przed godziną 21, dopóki się nie upewnisz, że znów możesz mu ufać, lub że w razie twoich podejrzeń o dalsze branie nastolatek podda się testom krwi i moczu.
 • Jeśli zauważysz u swojego nastolatka objawy przedawkowania – np. omdlenia, majaki itd., nie wpadaj w panikę i nie próbuj akurat w tej chwili ustalać ich powodów. Natychmiast wezwij lekarza! Pomoc medyczna (płukanie żołądka, odtrucie itd.) jest wtedy najważniejsza. Dopiero potem przyjdzie czas na poważną rozmowę. Jeśli okaże się, że dziecko sięga po dane środki od dawna i zaczęło być uzależnione, konieczna będzie profesjonalna terapia.

 

Rodzicu!

 • Jeśli Twoje dziecko zostanie złapane na posiadaniu narkotyków, zostaje oskarżone o złamanie prawa i wprowadzone do akt policji. Przy pierwszej wpadce Twoje dziecko może zostać ukarane upomnieniem lub grzywną. Jeśli jest w wieku między 10. a 17. rokiem życia, może stanąć przed sądem dla nieletnich.
 • Warto pamiętać, że jako rodzic popełniasz przestępstwo, przymykając oko na niektóre sprawy. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko dzieli się ze znajomymi narkotykami w Twoim domu i nic z tym nie robisz, popełniasz przestępstwo. Pozwolenie na palenie marihuany w Twoim domu również jest przestępstwem.
 • Jeśli zabierasz dziecku narkotyki, żeby powstrzymać je od popełniania dalszych przestępstw, musisz je zniszczyć albo bezzwłocznie przekazać policji. Jeżeli tego nie zrobisz i będziesz w  posiadaniu tych narkotyków (nawet jeśli nie zamierzasz ich zażywać), popełniasz przestępstwo.

 

Rodzicu! Nie jesteś sam. Pomoc oferuje Ci:

 • Ogólnopolski Narkotykowy Telefon Zaufania 801 199 990, czynny codziennie od 16 do 21, połączenie płatne 35 gr. Ma on w nazwie narkotyki, ale można dzwonić w sprawach związanych z dopalaczami, bo działają tak samo.
 • Poradnia psychologiczno-pedagogiczna Nr 2 ul. Mazowiecka 35 a także Młodzieżowy Ośrodek Terapii i Readaptacji ETAP ul. Włókiennicza 7 oraz MONAR ul. Berlinga 8 
 

Pedagog Jolanta Skorulska